Ziemniaczany chleb wiejski na zakwasie

Ziemniaczany chleb wiejski na zakwasie

Zdjęcie - Ziemniaczany chleb wiejski na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Piekąc drożdżowy chleb wiejski z ziemniakami nie spodziewałam się, że aż tak zakocham się w jego smaku. Ziemniaki wpływają na strukturę chleba, a także jego wilgotność w zadziwiający sposób. Zdecydowanie najbardziej lubię właśnie taki chleby, o chrupiącej skórce i delikatnym, miękkim środku. Co ciekawe ziemniaki wcale nie są wyczuwalne w smaku, przekonałam się o tym gdy poczęstowałam ziemniaczanym chlebem gości. Nikt nie zgadał co nadaje wypiekowi delikatnego i charakterystycznego smaku.

Chleb ten niezwykle zachwyca, bo mój kolega, który nigdy wcześniej nie piekł chleba, kilka dni po spróbowaniu, postanowił upiec go w swojej kuchni. Wypiek całe szczęście okazał się sukcesem, więc być może dzięki temu rozpoczął on swoją wielką przygodę z domową piekarnią :)

Oczywiste zatem było to, że prędzej, czy później zabiorę się za jego wersję na bazie zakwasu. Nic tak świetnie się nie łączy jak zakwas żytni z mąką żytnią, dlatego na taką mąkę zdecydowałam się szykując chleb ziemniaczany na zakwasie.

Wyszedł cudowny w smaku, na pewno go jeszcze powtórzę. Zdecydowałam się po raz pierwszy upiec chleb w okrągłej formie, zazwyczaj sama kształtuję chleby lub wybieram keksówkę. W efekcie krojąc chleb uzyskałam szerokie kromki, które znikają z prędkością światła :)

Zdjęcie - Ziemniaczany chleb wiejski na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Ziemniaczany chleb wiejski na zakwasie

  • Zaczyn:
  • 90 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 90 g mąki żytniej typ 720
  • 120 ml letniej wody
  • Chleb:
  • 220 g purée ziemniaczanego
  • 530 g mąki żytniej typ 720
  • 2 łyżeczki soli
  • łyżka miodu
  • 250 ml letniej wody

1 dzień.

Wieczór.

  1. Do aktywnego zakwasu dodajemy mąkę żytnią. Zaczynamy mieszać, stopniowo wlewając letnią wodę. Miskę przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłe miejsce na noc.

2 dzień.

  1. Rano nasz zaczyn powinien być gotowy, na jego powierzchni znajdują się liczne pęcherzyki (zdjęcie numer 1).
  2. W misie łączymy mąkę z purée ziemniaczanym (zdjęcie numer 2), robimy wgłębienie i wlewamy wcześniej przygotowany zaczyn. Mieszamy drewnianą łyżką i wlewamy letnią wodę cały czas wyrabiając ciasto (można to zrobić mikserem). Po kilku minutach ciasto będzie mokre, a składniki dokładnie połączone (zdjęcie numer 3). Nie należy przesadzać z wyrabianiem ciasta! Ma ono być krótko wyrobione. Tak przygotowanie ciasto umieszczamy w misie oprószonej mąką i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę.
  3. Wyrośnięte ciasto (zdjęcie numer 4) przekładamy do okrągłej formy (zdjęcie numer 5). Formę uprzednio smarujemy odrobiną masła i obsypujemy mąką. Zwilżamy wodą dłoń i wyrównujemy powierzchnię ciasta. Przykrywamy formę ściereczką i stawiamy w ciepłe miejsce na półtorej godziny.
  4. Po tym czasie na ciście pojawią się pęcherzyki, a jego wierzch może być lekko wklęsły (zdjęcie numer 6). Ponownie zwilżamy dłoń wodą i wyrównujemy wierzch.
  5. Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Chleb pieczemy przez 15 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy jeszcze 25-30 minut.
  6. Upieczony chleb wyciągamy z formy i spryskujemy wierzch wodą, dzięki temu skórką będzie lśniąca i chrupiąca. Chleb studzimy na kuchennej kratce, a następnie kroimy.

Zdjęcie - Ziemniaczany chleb wiejski na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów