Zakręcony chlebek „Zebra”
Nigdy nie przepadałam za ciastami ucieranymi i babkami, które dawniej nazywałam „suchymi”. Mój zachwyt zawsze budziły ciasta wilgotne, nasączone syropem, z polewą lub kremem. Z wiekiem to się zmieniło, ale do dziś wspominam pewien wyjątek. Jedynym „suchym” ciastem, które lubiłam była Zebra. Nie trudno się domyślić, że zasługą tego był wygląd ciasta, czyli jasno-ciemne pasy.
Zainspirowana trochę ciastem z lat dziecięcych, postanowiłam przygotować chlebową wersję Zebry. Co prawda ciasto różni się od siebie znacząco, w wersji na słodko jest lejące, a na chleb powinno być elastyczne. Dlatego postanowiłam wprowadzić modyfikację w sposobie wykonania. Efekt zakręconego chlebka uzyskałam dzięki zawinięciu dwóch kolorów ciasta niczym roladę.
Mimo tego, że ciemna część ciasta zawiera kakao, chleb ten świetnie nadaje się także na wytrawne kanapki. A dodatek mleka w proszku sprawia, że jest delikatny niczym domowy chleb tostowy
Zakręcony chlebek „Zebra” Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 godziny Czas pieczenia: 35 minut Całkowity czas: 2 godziny 35 minut Porcje: 1 Składniki- 500 g mąki pszennej typ 650
- 5 g suszonych drożdży instant (niecała paczka)
- 350 ml letniej wody + 20 ml
- łyżka oliwy
- 2 łyżki mleka w proszku (można pominąć)
- 3 łyżki kakao
- łyżeczka soli
- 2 łyżeczki cukru
- Mąkę przesiewamy do misy, dodajemy mleko w proszku, drożdże instant, sól i cukier.
- Do suchych składników powoli wlewamy letnią wodę oraz oliwę i wyrabiamy ciasto. Po kilku minutach wyrabiania, ciasto osiągnie formę elastycznej kuli. Dzielimy ją na dwie części. Pierwszą z nich przekładamy do naoliwionej misy i przykrywamy ją folią spożywczą lub ściereczką.
- Do drugiej części ciasta dodajemy kakao oraz 20 ml letniej wody i wyrabiamy jeszcze chwilę, aby zabarwić ciasto na brązowe. Drugą kulę z ciasta przekładamy do nowej misy, przykrywamy ją i zostawiamy w ciepłym miejscu.
- Wyrośnięte kule z ciasta wykładamy na oprószoną mąką stolnicę. Białą część ciasta wałkujemy na cienki i długi prostokąt. Następnie obok wałkujemy ciemną część ciasta, którą kładziemy na jasnym prostokącie, tak aby jasne ciasto było „ramką”. Ciast zginamy od dołu i góry i zawijamy delikatnie jak roladę. Roladę chlebową przekładamy do długiej, prostokątnej formy wyłożonej pergaminem. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 40 minut.
- Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Chleb pieczemy 20 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 190 i pieczemy jeszcze 15. Sprawdzamy, czy ciasto jest upieczone za pomocą wykałaczki, jeśli będzie sucha – chleb jest gotowy.
- Przed krojeniem, wyciągamy go z formy i studzimy na kuchennej kratce.