Wyciskany sok z pomidorów

Wyciskany sok z pomidorów


Dziś wszyscy spożywamy pomidory pod różnymi postaciami. Nie ma chyba osoby, która nie lubiła by pomidora czy to świeżego, czy w sosie, czy jako dodatku do sałatek, surówek, czy jako soku pomidorowego lub keczupu. Niewielu z nas ma jednak świadomość tego, że prócz przyjemności jakie serwujemy dla podniebienia spożywając pomidory i ich przetwory, serwujemy sobie również zastrzyk witamin wartości odżywczych i leczniczych. Bogate właściwości odżywcze pomidora wynikają z faktu, iż zawiera on duże ilości witaminy C, która wpływa na wzmocnienie odporności organizmu i przyspiesza gojenie się ran. Trzy pomidory pokrywają dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. Witaminę E, działającą dobrze na skórę i oczy. Witaminy z grupy B o korzystnym wpływie na układ nerwowy. Witamina PP wpływająca na metabolizm cukru i cholesterolu we krwi. Witamina K o właściwościach przeciwkrzepliwych. Prócz tych witamin znajdujemy w pomidorach tzw. mikro- i makroelementy takie jak: żelazo, miedź, kobalt czy mangan wapń i magnez. MagnezZapewnia prawidłową pracę serca. Wpływa korzystnie na proces krzepnięcia krwi. Zapobiega zawałom. Zwalcza podatność organizmu na powstawanie nowotworów, miażdżycy i zakrzepów. Bierze udział w procesach metabolicznych. Wspomaga pracę wątroby. Obniża poziom cholesterolu, działa odtłuszczająco. Reguluje układ nerwowy, ma wpływ na procesy zapamiętywania. Ma działanie uspokajające, antydepresyjne i przeciwstresowe.
Sok zawiera również znaczne ilości wapnia, cynku, miedzi i błonnika, mnóstwo niezbędnych witamin oraz przeciwutleniacze Ze względu na swe bogate właściwości sok pomidorowy ma ponadto dobroczynny wpływ na cały organizm, m.in.: * zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca i nowotwory,
* hamuje procesy starzenia
* przeciwdziała zaparciom i reguluje trawienie
* reguluje ciśnienie krwi
* alkalizuje organizm i oczyszcza go z toksyn
* regeneruje skórę,
* działa korzystnie na funkcjonowanie serca oraz nerek. Również ze względu na znaczącą zawartość potasu pomidory powinny spożywać osoby cierpiące na choroby sercowe (dławica piersiowa, miażdżyca, po zawałach) czy przy wszelkich zaburzeniach rytmu serca. obniża ciśnienie krwi, a jako podstawowy pierwiastek wnętrza komórek odpowiada za utrzymanie w nich wody, przemiany metaboliczne cukrów i energii, wpływa istotnie na pracę mięśni, serca i czynności układu nerwowego. Ze względu na dużą zawartość naturalnego kwasu askorbinowego (wit. C), beta- karotenu i potasu zaleca się stosowanie pomidorów przy niedokrwistości, osłabieniu, złym samopoczuciu, w porach roku kiedy organizm jest szczególnie narażony na wirusy i bakterie. A więc niezwykle szeroki wachlarz wartości odżywczych.
SOK DLA PALACZY
Sok pomidorowy może chronić osoby palące papierosy przed rozedmą płuc ze względu na obecny w nim likopen, związek zwalczający wolne rodniki tlenowe, które uszkadzają komórki i przyczyniają się do starzenia tkanek i rozwoju raka. Wyniki badań wskazują, że Likopen jest lepiej przyswajalny z przetworzonych pomidorów (w tym z soku) niż ze świeżych. Likopen to antyutleniacz, cechujący się nawet dwukrotnie większą siłą neutralizacji wolnych rodników niż ogólnie znany beta-karoten. Chroniąc nasze komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, likopen tym samym chroni nasz organizm przed nowotworami, chorobami serca, zaćmą i wieloma innymi schorzeniami. Kilka pomidorowych faktów
• Najlepsze źródła likopenu to: sos pomidorowy, ketchup, zupa pomidorowa, puszkowane pomidory, sok pomidorowy, sok wielowarzywny, zupa jarzynowa, różowy grapefruit.
• Spożywanie pomidorów, sosu pomidorowego i pizzy z sosem pomidorowym częściej niż dwa razy w tygodniu, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty o 21-43%.
• Przyswajalność likopenu znacznie wzrasta, jeśli pomidory gotowane są z dodatkiem tłuszczy, najlepiej oliwy z oliwek.
• Przetwory z pomidorów mają również lecznicze właściwości przy raku z przerzutami.
• Pomidory z upraw ekologicznych zawierają trzy razy tyle likopenu co pomidory z upraw tradycyjnych
• Kupując pomidory, wybierajmy te najbardziej wybarwione, z błyszczącą skórką. Zawierają one więcej beta-karotenu i likopenu.
• Enzym znajdujący się w ogórkach niszczy zawartą w pomidorach witaminę C, unikajmy więc sałatek pomidorowo-ogórkowych.
• Nie martw się sezonowością pomidorów. Świeże pomidory z upraw gruntowych są doskonałe, lecz przetworzone pomidory (w puszkach, sosy, przeciery, ketchupy) zachowują większość swoich wartości odżywczych. A ponadto likopenu jest więcej w takich przetworach niż w świeżych owocach. Dodatkowo oliwa często dodawana do nich zwiększa przyswajalność likopenu.
To tyle teorii. Pomidory umyłam. Przekroiłam na ćwiartki i przecisnęłam przez wyciskarkę.
Można go posolić,dodać pieprzu bądź ostrą papryczkę i wypić.
Samo zdrowie! Smacznego!

Kategorie przepisów