Wieprzowina vindaloo
Vindaloo to jedna z najpopularniejszych potraw indyjskich. Zostało sprowadzone do indyjskiego rejonu Goa przez Portugalczyków i stało się tam posiłkiem podawanym na specjalne okazje. Z czasem potrawa zaaklimatyzowała się w tamtejszej kuchni i została wzbogaconao chili i całą masę indyjskich przypraw. Historycznie vindaloo było robione na wieprzowinie, obecnie może to być praktycznie każdy rodzaj mięsa, a w restauracjach na całym świecie prym wiedzie kurczak. Niektóre przepisy na vindaloo zawierają także ziemniaki, choć podobno zostały one dodane przypadkowo („aloo” w języku hindi oznacza „ziemniaka”). Vindaloo zyskało popularność szczególnie w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii, a uznawane jest za jedno z najostrzejszych curry.
Ja swoje vindaloo przygotowałam na wieprzowinie, a bonusowo pojawiły się także orzeszki nerkowca, które bardzo lubię. Przepis znalazłam na stronie BBC.
Inne potrawy vindaloo znajdziecie u Siaśki i Martynosi, ponieważ przygotowałyśmy go w ramach wspólnego gotowania :)
WIEPRZOWINA VINDALOO
(4 porcje)
700g łopatki wieprzowej,
1 cebula,
3 małe papryczki chili,
1 łyżeczka kuminu,
1 łyżeczka nasion kolendry,
ziarenka z 2 strączków kardamonu,
5 ziaren czarnego pieprzu,
½ płaskiej łyżeczki cynamonu,
1cm korzenia imbiru,
7 ząbków czosnku,
3 łyżki białego octu winnego,
3 łyżki oleju,
¾ łyżeczki nasion musztardowca (pominęłam),
garść orzechów nerkowca
W moździerzu rozetrzeć kumin, kolendrę, nasiona kardamonu i ziarna pieprzu.
W blenderze zmiksować ze sobą chili (bez pestek), czosnek, imbir i ocet winny na pastę. Do pasty dodać utarte w moździerzu przyprawy, sól i cynamon, wymieszać.
Mięso pokroić w kostkę, wymieszać z powstałą pastą i wstawić do lodówki na 2 godziny.
Na patelni rozgrzać olej, dodać posiekaną cebulę i smażyć chwilę, aż się zeszkli. Dodać mięso i smażyć 6-7 minut, aż się zetnie. Wlać na patelnię mały chlust wody, przykryć, zmniejszyć ogień i gotować około 40 minut lub do momentu, aż wieprzowina będzie miękka. W razie potrzeby uzupełniać wodę.
Na drugiej, małej patelni rozgrzać łyżeczkę oleju i wrzucić ziarna musztardowca – uwaga, mogą pryskać! Gdy zaczną strzelać, dodać orzechy nerkowca i smażyć 2-3 minuty, aż się zarumienią (ja nie miałam musztadowca, a orzechy uprażyłam na suchej patelni).
Gotową wieprzowinę vindaloo podawać posypaną ziarnami musztardowca i nerkowcami.
Jako dodatek najlepiej podać ryż (u mnie ryż kokosowy), świetnie do tej potrawy pasuje też sałata lodowa pokrojona w paseczki.