Toskański chleb pomidorowy
Pod koniec kwietnia miałam okazję spędzić kilka cudownych dni w słonecznej Toskanii. W trakcie pobytu na ziemi włoskiej wielokrotnie rozsmakowywałam się tamtejszymi regionalnymi specjałami, chociaż wiele z nich mnie nie zaskoczyło. Znałam już smaki kuchni włoskiej, a wycieczka do Włoch tylko potwierdziła moje wyobrażenia o tym jak smakuje wiele potraw tam na miejscu. Była jednak pewna rzecz, która mnie zdziwiła – chleb!
Okazało się, że tamtejszy chleb wypiekany jest bez soli, dla osób, którzy stosują ją na co dzień w kuchni może to być sporym zaskoczeniem. Niesłone pieczywo maczane w delikatnej oliwie z krainy Chianti smakuję zupełnie inaczej, czasem warto otworzyć się na takie doznania.
Wycieczka nie zmieniła moich wypieków, nadal dodaję do nich sól dla smaku, ale od czasu do czasu będę chętnie wracała do tego pieczywa.
W maju upiekłam już chleb Toskański, dlatego gdy dostałam zaproszenie od Amber do sierpniowej Piekarni myślałam, że nie będę mogła dołączyć do zabawy. W końcu prezentowanie podobnego przepisu nie miałoby sensu.
Potem jednak doszłam do wniosku, że mogę trochę zmodyfikować przepis o dodatek pomidorów. W końcu włoskie pomidory to ważny element kuchni włoskiej, a obecnie trwa u nas sezon pomidorowy, więc smakują jak należy
I tym sposobem powstał Toskański chleb pomidorowy!
A jutro zamieszczę tutaj listę blogerów, którzy piekli w sierpniu razem ze mną:
Toskański chleb pomidorowy Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 godz. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 2 godz. 40 min. Porcje: 1 Składniki
- 300 g mąki pszennej typ 650
- 200 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- pomidor
- 350 ml letniej wody
- 25 g oliwy
- 2,5 łyżeczki suszonych drożdży instant
- łyżeczka cukru
- Mąki wsypujemy do misy, dodajemy pokrojonego w kostkę pomidora, koncentrat pomidorowy, cukier i drożdże.
- Stopniowo wlewamy letnią wodę na przemian z oliwą i wyrabiamy ciasto ręką lub mikserem przez 5 minut.Ciasto będzie dosyć luźne, ale przy tym elastyczne.
- Formę żaroodporną (lub keksówkę) smarujemy oliwą. Wykładamy do środka ciasto, wierch wyrównujemy. Przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 2 godziny.
- Wyrośnięte ciasto skrapiamy z wierzchu wodą.
- Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni, na dnie stawiamy miseczkę ze stali nierdzewnej z kostkami lodu.
- Chleb pieczemy przez 10 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 190 stopni i pieczemy jeszcze 30 minut.
- Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.