Szarlotka w cieście twarogowym
Przepyszna! Zupełnie inna od tradycyjnych - czytaj kruchych - szarlotek. Ciasto jest mięciutkie i wilgotne, choć jednocześnie z wierzchu tworzy przyjemnie chrupiącą skorupkę. Idealnie współgra ze sporymi, soczystymi kawałkami jabłek, którymi jest mocno nadziane. Choć miejscami (między jabłkami) ciasto wygląda na niedopieczone - zapewniam, że w smaku jest boskie. Zapewne to kwestia ciasta twarogowego, które wokół jabłek tworzy masę a'la kremowy sernik. Dla mnie rewelacja! Musicie wypróbować - serdecznie polecam!!! Tym bardziej, że robi się ją bardzo szybko.
Składniki (blaszka 22x35 cm lub nieco mniejsza - u mnie 25x25 cm)
przepisem zachwyciłam się u Majany na blogu Majanowe Pieczenie, a pochodzi od Agnieszki z blogu Kuchnia nad Atlantykiem
- 300 g mąki
- 200 g cukru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 200 g zimnego masła pokrojonego w kostkę
- 250 g tłustego twarogu
- 2 jajka
- 1,5 kg jabłek obranych i pokrojonych w plastry
- sok i skórka starta z 1/2 cytryny
- 1,5 łyżeczki cynamonu (mój dodatek)
- 1 łyżka cukru (jeśli jabłka są bardzo kwaśne) [u mnie antonówki, cukru nie dodałam]
W oryginale ciasto wyrabiane jest za pomocą malaksera. Ponieważ mój malakser zakończył swój żywot wyrabiałam ciasto ręcznie. Najpierw połączyłam suche składniki, później dodałam masło i manualnie stworzyłam kruszonkę. Kolejno dodałam ser, pokruszyłam w dłoniach i wmieszałam do kruszonki. Na koniec dodałam jajka i zagniotłam całość.
Ciasto wychodzi bardzo miękkie, nie daje się wałkować. Wstawić je do lodówki.
Kiedy ciasto się chłodzi należy obrać jabłka, usunąć środki i pokroić w plastry (cieńsze/grubsze - jak wolicie). Posypać je skórką z cytryny i skropić sokiem cytrynowym, dodać cynamon. W przypadku jabłek kwaśnych dodać łyżkę cukru.
Po obraniu jabłek piekarnik nagrzać do 190ºC (u mnie mały opiekacz - 160 stopni z termoobiegiem). Ciasto podzielić na 2 części. Pierwszą część ciasta przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i rozsmarować na całej powierzchni. Ciasto może się lepić, więc najlepiej odrywać kawałki i wylepiać nimi blachę. Na przygotowane ciasto wysypać jabłka, przyklepać, po czym wyłożyć na nie drugą część ciasta - tą samą metodą, co w przypadku spodu: odrywać po kawałku ciasta, rozpłaszczać je w dłoni a następnie układać na jabłkach niczym puzzle. Nie trzeba robić tego dokładnie, nawet jeśli jabłka będą prześwitywać, to w czasie pieczenia ciasto urośnie i się wyrówna.
Szarlotkę piec przez ok. 40 min - do zezłocenia wierzchu. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.