Syrop z kwiatów czarnego bzu
Czarny bez, ze względu na swoje właściwości lecznicze, jest w medycynie ludowej wykorzystywany od wieków. Krzaki czarnego bzu często tak silnie się rozrastają, że przypominają drzewa. Ich drobne, białe kwiaty zebrane w baldachy są bardzo ozdobne i mają bardzo charakterystyczny zapach. Zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu należą do najcenniejszych surowców zielarskich.
Kwiaty czarnego bzu zawierają dużo flawonoidów i kwasów fenolowych, a ponadto kwasy organiczne, sterole, garbniki i sole mineralne. Taka kompozycja składników decyduje o właściwościach napotnych i przeciwgorączkowych. A ponadto działają też moczopędnie, uszczelniają ściany naczyń włosowatych i poprawiają ich elastyczność. Ze względu na właściwości przeciwzapalne stosuje się je także do płukania chorego gardła i okładów przy zapaleniu spojówek. Kwitnące krzaki czarnego bzu możemy teraz spotkać praktycznie wszędzie. Warto więc je wykorzystać i przygotować zdrowotny syrop lub orzeźwiającą lemoniadę na jego bazie, a także nalewkę czy ocet. Prawdziwym przysmakiem są też baldachy kwiatów smażone w cieście.
Składniki:
około 30 baldachów z kwiatami czarnego bzu
1 kg cukru
1 litr wody
2 cytryny
Przygotowanie:Kwiaty czarnego bzu wkładamy do dużego słoja. Oglądamy przed włożeniem czy nie ma na nich drobnych robaczków. Cytryny myjemy, kroimy na kawałki i dodajemy do kwiatów.W garnku gotujemy wodę z cukrem, tak aby cukier się rozpuścił. Wlewamy do słoja z kwiatami i cytryną. Kiedy syrop przestygnie wkładamy na 1-2 dni do lodówki. Po tym czasie przecedzamy syrop przez gazę. Syrop można przelać do butelek i przechowywać w lodówce lub zagotować, przelać do wyparzonych butelek i pasteryzować.