Swojski cheb na serwatce wg przepisu cioci Stasi

Swojski cheb na serwatce wg przepisu cioci Stasi

Zdjęcie - SWOJSKI CHLEB NA SERWATCE WEDŁUG PRZEPISU CIOCI STASI - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Dzisiaj przestawiam najlepszy swojski chleb na serwatce według przepisu cioci Stasi. Przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. To prawdziwy swojski chleb, taki jak kiedyś piekły nasze prababcie. Jest pyszny z chrupiącą skórką, zawsze wychodzi, polecam!
Składniki:
  • 4 szklanki mąki żytniej typu 500
  • 4 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżka soli
  • 3-4 łyżki mleka
  • pół kostki drożdży (5 dkg)
  • pół łyżeczki cukru
  • 3/4 litra serwatki
Wykonanie: Przesiać 4 szklanki mąki żytniej i 3,5 szklanki mąki pszennej z 1 łyżką soli. Dokładnie wymieszać składniki. Zrobić dołek w mące, rozkruszyć pół kostki drożdży, zasypać cukrem (pół łyżeczki), dodać do drożdży 3-4 łyżki letniego mleka.

Serwatkę lekko podgrzać, wlać do miski i wszystko wymieszać. Jeśli ciasto jest za rzadkie i przykleja się do miski dodać jeszcze około pół szklanki mąki pszennej. Ciasto wyrobić, następnie przykryć ściereczką, chleb powinien ruszać się około pół godziny.

Jak wyrośnie ponownie wyrobić ciasto i ułożyć na blasze (wymiary blaszki 24/35 cm). Poczekać ponownie, aż ciasto podwoi swoją objętość.

Nagrzać piekarnik wcześniej do 100 stopni C. Przed włożeniem do piekarnika chleb posmarować wodą (użyć do tego zwykłego pędzelka) i posypać makiem.

Chleb włożyć do piekarnika i zwiększyć temperaturę do 180 stopni C. Chleb piec około godziny. Po upieczeniu chleb posmarować ponownie wodą i włożyć ponownie do wyłączonego piekarnika na około 10 minut. Smacznego! Zapraszam również na: Chleb na maślance SWOJSKI CHLEB NA SERWATCE WEDŁUG PRZEPISU CIOCI STASISWOJSKI CHLEB NA SERWATCE WEDŁUG PRZEPISU CIOCI STASI

Kategorie przepisów

Podobne przepisy