Strudel z bakłażanem i fasolką w roli głównej
Jeszcze nie greckie, ale inspirowane trochę ze względu na bakłażana, którego uwielbiam. Zrobione jeszcze przed wyjazdem na urlop, z wykorzystaniem fasolki szparagowej.
Można podciągnąć pod kuchnię fusion - wariacja greckiej kuchni z własnym akcentem. Taki trend bardzo mi odpowiada, możliwość przemycenia swoich smaków do tradycyjnych dań.
Składniki:
- ciasto francuskie,
- bakłażan,
- cebula,
- zółta fasolka szparagowa,
- żółta papryka,
- kilka suszonych pomidorów,
- natka pietruszki,
- ser mozzarella,
- sól, pieprz,
- olej ( u mnie z kukurydzy)
Na sos:
- 2 pomidory,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1 łyżeczka musztardy Dijon,
- kilka kropel octu winnego z białego wina,
- sól, ewentualnie oliwa z oliwek.
Przygotowanie:
Bakłażany pokroić wzdłuż na plastry, posolić i odstawić na 30 minut. Potem spłukać, wysuszyć i pokroić w paski. Podsmażyć na oliwie. Podsmażyć cebulę pokrojoną w piórka, a gdy cebula się zeszkli wrzucić paski papryki. Doprawić i dodać natkę pietruszki. Fasolkę obgotować, pokroić na mniejsze cząstki, pokroić w paski suszone pomidory.
Z ciasta francuskiego wyciąć dwa długie prostokąty – jeden musi być szerszy po 2 cm z każdej strony; Węższy pasek posmarować jajem roztrzepanym i ułożyć na nim warstwę bakłażana. Kolejne warstwy to: papryka z cebulą i pomidory, fasolka, a na końcu starty ser. W drugim, szerszym, kawałku ciasta zrobić nacięcia pośrodku, tak by nie przeciąć brzegów, nałożyć go na węższy prostokąt ciasta z farszem, docisnąć delikatnie brzegi, posmarować z wierzchu jajem roztrzepanym.
.
Włożyć do piekarnika nagrzanego do 190°C na 15 minut.
Kiedy ciasto się piecze, przygotować sos: pomidory pokroić w kostkę, przełożyć do wysokiego naczynia, dodać 1 łyżeczkę cukru, sól, ocet winny, musztardę i posiekany świeży tymianek; całość zmiksować na gładką masę, można dodać oliwę.