Śniadaniowe rogale
Niedawno piekąc croissanty z domowego ciasta francuskiego przypomniałam sobie, że dawno nie robiłam maślanych rogalików. Takich mlecznych i rumianych, które idealnie sprawdzą się w wersji śniadaniowej lub piknikowej.
Szybko zabrałam się do pracy, a przy okazji postanowiłam popróbować zawijać je w nowy sposób. Do tej pory ciasto wałkowałam na koło, z którego wycinałam trójkąty i zawijałam rogaliki. Tym razem formowałam z ciasta kulki, wałkowałam je na cienki placek i zawijałam jak naleśniki. Dopiero wtedy wywijałam rogi, otrzymując zgrabne rogale.
Sposób ten jest szybszy i nie wymaga odmierzana trójkątów od linijki. Ostatecznie domowe rogaliki nie muszą być równej wielkości, ważne, że są upieczone od serca
5.0 z 2 ocen Śniadaniowe rogale Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 godz. Czas pieczenia: 15 min. Całkowity czas: 2 godz. 15 min. Porcje: 12 Składniki
- 500 g mąki pszennej typ 550
- 5 g suszonych drożdży instant
- jajko
- 60 g masła
- 300 ml mleka
- 4 łyżki cukru
- łyżeczka soli
- Wierzch:
- białko jajka
- mak
- Mąkę wsypujemy do misy, dodajemy cukier, sól, drożdże.
- W rondlu topimy masło. W drugim podgrzewamy mleko, aby było letnie.
- Do suchych składników wbijamy jajko. Dodajemy na przemian masło z mlekiem i wyrabiamy ciasto ręką lub mikserem przez kilka minut, aż powstanie elastyczne ciasto. Zostawiamy je w misie na godzinę.
- Wyrośnięte ciasto dzielimy na 12 części, formujemy kulki, każdą wałkujemy na cienki placek i zawijamy jak naleśnik. Boki "roladki" zawijamy tworząc rogala i przekładamy na blachę wyłożoną pergaminem. Tak uformowane rogale przykrywamy ściereczką na 40 minut.
- Wierzch wyrośniętych rogalów smarujemy białkiem i posypujemy makiem. Blachę wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy w temperaturze 190 stopni przez 15-17 minut, aż będą rumiane. Studzimy na kuchennej kratce.