Seromakowiec

Seromakowiec

To ciasto jest bardzo popularne na blogach i kulinarnych stronach internetowych. Jeżeli nie możecie się zdecydować, czy wolicie na święta sernik, czy też makowiec - to jest wypiek dla Was. Ja zdecydowanie wolę makowce, ale dla odmiany może być i seromakowiec. Poniższy przepis jest kompilacją kilku, które czytałam. Przy wykonaniu warstwy makowej poszłam na łatwiznę i skorzystałam z gotowej masy z puszki. Jedyne zastrzeżenie, jakie mam do tego ciasta, dotyczy spodu - krucha część pomimo uprzedniego podpieczenia jednak "siadła" trochę pod ciężarem masy makowej. Myślę, że jeżeli chcecie oszczędzić sobie pracy, spokojnie można zrobić seromakowiec na spodzie ciasteczkowym.

Składniki:

Ciasto: 

0,5 kg mąki

3 żółtka

250 g masła

0,75 szklanki cukru

2 łyżki śmietany

0,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa makowa:

puszka (850 g) gotowej masy makowej

2 jajka

100 g mielonych migdałów

ewentualnie dodatkowe bakalie

Masa serowa:

500 g zmielonego twarogu

3 jajka

100 ml kremówki (30%)

1 opakowanie budyniu waniliowego

100 g masła 

100 g cukru pudru

3 łyżki śmietany 18%

ekstrakt waniliowy (łyżeczka) lub cukier waniliowy

Przygotowanie ciasta:

Posiekaj masło z mąką, proszkiem i żółtkami. Dodaj cukier i śmietanę, szybko zagnieć ciasto, włóż je na godzinę do lodówki. Następnie podziel na dwie części - większą i mniejszą. Mniejszą część odłóż do lodówki (może to być kulka wielkości dużej mandarynki), a większą rozwałkuj i wyłóż na blachę 20x25 cm, uprzednio wyścieloną papierem do pieczenia. Podpiecz spód przez 10-12 minut w 190 stopniach.

Przygotowanie masy makowej:

Oddziel żółtka od białek, z białek ubij pianę. Masę makową zmieszaj z mielonymi migdałami, możesz też dodać garść bakalii. Dodaj żółtka, dobrze wymieszaj. Na końcu dołóż do naczynia ubite białka i delikatnie wymieszaj. Gotową masę wyłóż na podpieczony spód.

Przygotowanie masy serowej:

Ubij kremówkę. Miękkie masło ucieraj mikserem, aż stanie się białe i puszyste. Dodaj cukier puder, ucieraj jeszcze przez jakiś czas. Dodawaj po jednym jajku, nie przerywając ubijania. Na końcu dosyp budyń. Do uzyskanej masy dorzucaj stopniowo ser, następnie dolej śmietanę 18%. Masę serową wymieszaj delikatnie z ubitą kremówką. Wylej masę na ciasto.

Pozostały kawałek ciasta rozwałkuj i pokrój na paseczki. Na masie serowej ułóż ozdobną kratkę. Wstaw ciasto do piekarnika nagrzanego na 190 stopni. Po 10 minutach zmniejsz temperaturę do 150 stopni i piecz ciasto jeszcze przez godzinę. Po zakończeniu pieczenia nie wyjmuj ciasta z piekarnika, dopóki całkiem nie ostygnie. Moim zdaniem najlepszego smaku nabiera 2 dni po upieczeniu, po porządnym schłodzeniu w lodówce.

Zdjęcie - Seromakowiec  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami 

Kategorie przepisów