Sernik "Zebra"

Sernik "Zebra"
Tegoroczną edycję akcji wielkanocnej inauguruję przepisem na pyszne ciasto. Choć na pierwszy rzut oka wygląda jak najzwyklejsze ucierane ciasto „zebra”, w rzeczywistości to miękki i puszysty jak pianka sernik :)
Przepis podpatrzyłam u Margarytki i wprowadziłam kilka zmian, m.in. dodałam kakao, aby ciemne ciasto lepiej się odznaczało. To spowodowało, że według mnie sernik mógłby być trochę bardziej słodki – dlatego poniżej podałam w nawiasie opcję z większą ilością cukru.
Sernik wzbudził ogólny zachwyt, bo i wygląda, i smakuje wspaniale. Bardzo polecam :)

Zdjęcie - Sernik "Zebra" - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

SERNIK „ZEBRA”
1kg mielonego twarogu,
6 dużych jajek (lub 7 małych),
180g cukru pudru (można więcej np. 200g),
1 opakowanie cukru wanilinowego,
150g masła lub margaryny,
2 budynie waniliowe,
1 tabliczka białej czekolady,
1 tabliczka gorzkiej czekolady,
1 łyżka mąki ziemniaczanej,
1 łyżka kakao,
szczypta soli,
+ cukier puder do posypania ciasta

Żółtka oddzielić od białek (najlepiej do dwóch dużych misek).
Masło lub margarynę stopić i odstawić.
Obie czekolady rozpuścić osobno w dwóch miseczkach w kąpieli wodnej (nad rondlem z gotującą się wodą) lub w mikrofalówce. Odstawić do lekkiego przestygnięcia.
W tym czasie żółtka utrzeć z cukrem pudrem i cukrem wanilinowym na jasną, puszystą masę. Cały czas ucierając, cienkim strumyczkiem wlać stopiony tłuszcz. Dodać budyń (w proszku) i partiami twaróg.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodać je do masy serowej i delikatnie wymieszać dużą łyżką.
Podzielić ciasto na 2 równe części. Do jednej dodać białą czekoladę i 1 łyżkę mąki ziemniaczanej, do drugiej części dodać gorzką czekoladę i kakao. Obie części delikatnie wymieszać.
Dno tortownicy o średnicy 26-27cm wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto nakładać w następujący sposób: na środek tortownicy nałożyć 2 łyżki jasnej masy, następnie na środek białej masy wlać 2 łyżki ciemnej masy, na środek ciemnej 2 łyżki białej masy i tak do wyczerpania ciasta. Za każdym razem (po nałożeniu każdej warstwy) lekko wgnieść ją łyżką w środek, tak aby warstwy z dołu lepiej rozchodziły się na boki.

Opcja normalna pieczenia: 170 stopni przez 1,5 godziny.

Opcja zaproponowana przez Margarytkę: najpierw piec w 100 stopniach przez 80 minut, następnie zwiększyć temperaturę do 125 stopni i piec jeszcze 50 minut.
Dzięki długiemu pieczeniu w niższej temperaturze, sernik nie powinien gwałtownie rosnąć i nie opadać).

Ja zastosowałam metodę Margerytki, jednak nie przeszkadzało to mojemu sernikowi rosnąć jak szalonemu. Tym bardziej, że musiałam piec go dłużej niż podany czas (odpowiednio 80 i 80 minut, razem 160 minut w piecu!). Sernik niechybnie by opadł, tworząc wielki krater, jednak zaraz po wyłączeniu piekarnika wyjęłam go, okroiłam ciasto od brzegów tortownicy i dalej studziłam w piekarniku przy otwartych drzwiczkach. Dzięki temu opadł idealnie równomiernie ;)

Zdjęcie - Sernik "Zebra" - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Sernik "Zebra" - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Sernik "Zebra" - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów