Sernik z żurawiną na zimno
Kupiłam żurawinę. Bez zastanowienia. Trzeba było coś z niej zrobić. Co? Właśnie…. co? Najtrudniej się zdecydować… a później to już jakoś idzie ;-) Padło na sernik z żurawiną na zimno…a co! Niby czemu serniki na zimno można robić tylko latem? Zimą takie serniki też smakują, szczególnie takie wyjątkowe jak ten żurawinowy! Wyszedł pyszny, aksamitny i lekko kwaskowy. Żurawina jest bardzo zdrowa. „Jej działanie zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby przyzębia i próchnicę, wrzody żołądka, infekcje dróg moczowych, a także choroby serca. Owoce żurawiny mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego powinno się je spożywać przy różnych infekcjach jako wspomaganie leczenia oraz jako skuteczną profilaktykę.” (właściwości żurawiny). Myślę, że dlatego warto wykorzystać sezon na żurawinę i przygotować ten pyszny sernik z żurawiną na zimno :-)
Sernik z żurawiną na zimnoSkładniki (na tortownicę o średnicy 28 cm)
Spód
- 400 g ciasteczek digestive (zbożowych)
- 150 g masła
Masa
- 500 g świeżej żurawiny
- 2 szklanki wody
- 1,5-2 szklanki cukru
- sok z połowy cytryny
- 50 g żelatyny
- 600 g serka kremowego w temperaturze pokojowej (np.: serek Ulubiony z Wielunia, Turek Świeży Naturalny, serek kremowy Piątnicy, serek kanapkowy z Biedronki, serek kanapkowy Pilos z Lidla lub Philadelphia)
- 600 ml śmietany 30-36%
1. Ciastka rozdrobnić a masło rozpuścić w rondelku. Ciepłe masło wymieszać z rozdrobnionymi ciastkami i taką masą wyłożyć spód tortownicy o średnicy 28 cm. Wstawić tortownicę na około 30 minut do lodówki.
2. Żurawinę opłukać (można odłożyć kilka do dekoracji) przełożyć do rondelka, dolać 2 szklanki wody, sok z połowy cytryny i około 2 szklanek cukru- do smaku. Gotować aż żurawina się lekko rozgotuje, około 10 minut. Gorącą zmiksować i przetrzeć przez metalowe sito, aby pozbyć się łykowatych części.
Żelatynę namoczyć w pół szklanki zimnej wody. Po około 10 minutach dodać ją do przetartego puree z żurawiny. Jeśli puree przestygło, należy je podgrzać, ale nie pozwolić, żeby się zagotowało. Mieszać aż do rozpuszczenia żelatyny, przestudzić.
3. Przestudzone puree z żurawiny zmiksować z serkiem kremowym. Można zostawić około 100 ml żurawinowego puree do dekoracji wierzchu.
Śmietanę ubić i delikatnie połączyć z masą serowo-żurawinową. Wylać na ciasteczkowy spód. Na wierzchu wylać żurawinowe puree tworząc różnej wielkości okręgi. Patyczkiem robić kreski na wierzchu ciasta od środkowego okręgu do zewnętrznego.
4. Jeśli chcemy wykorzystać żurawinę do dekoracji to jedno białko jajka lekko ubijamy widelcem, zanurzamy w nim żurawinę a następnie obtaczamy w cukrze.
Smacznego :-)
Drukuj / Zapisz jako PDF