Sernik pistacjowy

Sernik pistacjowy

 

Serniki to zdecydowanie moja bajka! Uwielbiam je piec i raczyć nimi moich gości. Tym razem do masy serowej dodałam pastę pistacjową i wodę różaną. Spód powstał ze zmielonych ciasteczek owsianych i masła orzechowego. Całość smakowała tak, jak to sobie wyobrażałam. Sztos! Przypomniał mi się smak lodów pistacjowych z chałwą z mojej ulubionej szczecińskiej lodziarni Marczak. I już po fakcie przyszedł mi do głowy pomysł, że można by do masy serowej dodać pokruszoną chałwę, ale to pomysł na przyszłość, albo podpowiedź dla was, jeśli skusi Was przepis na ten sernik. Doskonałe masła, a w zasadzie pasty orzechowe i pastę pistacjową znajdziecie na stronie Krukam.pl. To moje niedawne odkrycie i bardzo Wam je polecam, bo mają skład marzenie, czyli 100% orzechów i nic poza tym, a smak taki, że można się rozpłynąć.
Zdjęcie - Sernik pistacjowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

 


Składniki:

Spód:
200 g ciasteczek owsianych
2 łyżki masła
4 łyżki masła orzechowego

Masa serowa:
1 kg twarogu trzykrotnie mielonego
4 jajka
150 g pasty pistacjowej
400 g mleka skondensowanego
1/2 szklanki cukru
1 budyń śmietankowy
2 łyżki wody różanej
zielony barwnik spożywczy (opcjonalnie)

Dekoracja:
biała czekolada, roztopiona w kąpieli wodnej
pistacje
suszone płatki róż

Przygotowanie:Spód: Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Ciasteczka mielimy na pył, dodajemy roztopione masło i masło orzechowe i mieszamy, tak aby całość nabrała konsystencji mokrego piasku. Mieszaninę przesypujemy do tortownicy, mocno dociskamy masę do dna. Pieczemy przez 15-20 minut w temperaturze 170 stopni C. Po wyjęciu z piekarnika odstawiamy do wystudzenia.
Masa serowa: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Wszystkie składniki masy serowej wkładamy do misy miksera i szybko miksujemy, by niepotrzebnie nie napowietrzać sernika, dzięki czemu nie opadnie po upieczeniu. Masę przelewamy na wcześniej podpieczony spód. Na dnie piekarnika umieszczamy naczynie żaroodporne z wrzącą wodą. Sernik pieczemy w temperaturze 150 stopni C przez około 70 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, lekko uchylamy drzwiczki i pozostawiamy w nim sernik do wystudzenia. Całkowicie wystudzony sernik wkładamy na całą noc do lodówki.
Po wystudzeniu dekorujemy sernik roztopioną białą czekoladą, posiekanymi pistacjami i pokruszonymi płatkami róż.



Zdjęcie - Sernik pistacjowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Sernik pistacjowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Sernik pistacjowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów