Sernik krakowski
Sernik krakowski to jeden z tzw. serników-klasyków. Cechuje go kruchy spód, i charakterystyczna kratka na wierzchu . Masa serowa jest wilgotna i kremowa, z typowym aromatem skórki pomarańczowej i często z dodatkiem rodzynek. Bardzo smaczny!
Jak widać na zdjęciu mój sernik wyszedł trochę zbyt płaski, ale to dlatego, że trochę źle dopasowałam proporcje do wielkości foremki. Poniższy przepis jest w każdym razie już zawiera poprawkę. Polecam!
SERNIK KRAKOWSKI
Składniki na kruche ciasto:
300g mąki krupczatki,
1 żółtko,
1 łyżka śmietany,
150g masła,
100g cukru pudru,
szczypta soli
Składniki na masę serową:
1,3kg tłustego twarogu,
150g śmietany 18%,
8 dużych jajek + 1 białko,
100g masła,
250g cukru,
2 łyżki cukru waniliowego,
2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej,
1 łyżka skórki startej z cytryny,
2 łyżki kandyzowanej skórki z pomarańczy,
100g rodzynek
Składniki na lukier:
1 szklanka cukru pudru,
1 łyżka soku z cytryny,
odrobina gorącej wody
Kruche ciasto: Masło posiekać na stolnicy razem z mąką, aż powstanie kruszonka. Dodać cukier puder, sól, żółtko i śmietanę. Szybko zagnieść gładkie ciasto, uformować kulę, owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na godzinę.
Masa serowa: Twaróg zemleć dwukrotnie w maszynce z drobnym sitkiem. Żółtka oddzielić od białek. Masło utrzeć z cukrem pudrem i cukrem waniliowym na jasną, puszystą masę. Ucierając, kolejno dodawać po jednym żółtku i po trochę twarogu. Dodać śmietanę, mąkę ziemniaczaną, skórkę startą z cytryny i jeszcze chwilę ucierać. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę i delikatnie wmieszać ją w masę serową. Na koniec dodać kandyzowaną skórkę pomarańczową i rodzynki, jeszcze raz powoli wymieszać.
Ciasto wyjąć z lodówki. 2/3 ciasta rozwałkować na cienki placek i wyłożyć nim prostokątną formę o wymiarach 25 x 30 cm. Gęsto ponakłuwać widelcem i zapiec w 200 stopniach C, aż lekko się zrumieni (około 15 minut). Pozostałe ciasto rozwałkować i radełkiem lub nożem pokroić na cienkie paski. Na zapieczony spód wylać masę serową, na wierzchu ułożyć paski, tworząc kratkę.
Piec w 170 stopniach C przez 70 minut. Studzić w uchylonym piekarniku. Ciasto może nieco opaść.
Z cukru pudru, soku z cytryny i odrobiny wrzątku utrzeć lukier i polać nim wystudzone ciasto.
Sernik najlepszy jest na drugi dzień.
***
(ten i inne pyszne przepisy znajdziecie także w nowym internetowym magazynie kulinarnym APETYT tworzonym przez małopolskich blogerów)