Schiacciata - toskańskie pieczywo

Z cyklu " Wypiekanie na Śniadanie "

Zdjęcie - Schiacciata - toskańskie pieczywo - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Miałam bardzo pracowity weekend i tak naprawdę nie byłam pewna, czy zdążę...Jednak chlebek toskański zobowiązuje, zwłaszcza, że już całkiem niedługo po raz kolejny odwiedzę pewną winnicę na wzgórzu w sercu Toskanii:-) Sami rozumiecie, że uczestnictwo w tej akcji było dla mnie przyjemną koniecznością.

 
Zdjęcie - Schiacciata - toskańskie pieczywo - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Uwielbiam takie pieczywo maczać w oliwie z dodatkiem czosnku i ziół. Idealnie pasuje podane do wina czy piwa. Zaczyna się okres biesiadowania na tarasie i już wiem co będzie bohaterem naszych najbliższych wieczorów.


Zdjęcie - Schiacciata - toskańskie pieczywo - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Przepis pochodzi z książki "Księga smaków Toskanii".

Składniki:

  • 30 g świeżych drożdży lub 2 1/2 łyżeczki suszonych
  • 125 ml letniej wody (43stopnie)
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 400 g mąki - nie mam informacji jakiej - myślę, że pszenna 650 będzie ok.
  • 1/2 łyżecki soli
  • 75 ml oliwy plus oliwa do skropienia po upieczeniu (obowiązkowo)
  • 125 ml zimnej wody
  • gruboziarnista sól

Przygotowanie:
Drożdże dokładnie wymieszać w małej miseczce z letnią wodą i cukrem. Odstawić na około 5 minut by wyrosły.
Mąkę wsypać do dużej miski. Zrobić zagłębienie w samy środku, przełożyć do niego drożdże. Dodać sól i 2 łyżki oliwy. Kolistym ruchem wymieszać składniki w zagłębieniu, następnie stopniowo zacząć łączyć z mąką. W połowie pracy wlać zimną wodę. Wyrabiać tak długo, aż utworzy się zwarta kula.
Ciasto przenieść na lekko oprószoną mąką stolnicę lub blat i ugniatać 10 - 15 minut, aż stanie się gładkie i elastyczne.
Ciasto ponownie uformować w kulę i przełożyć do wysmarowanej oliwą miski, przykryć czystą, wilgotną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 1/2 - 2 1/2 godziny, by podwoiło swoją objętość.
Blachę do pieczenia o wymiarach 26x37 cm lekko wysmarować tłuszczem. Wyrośnięte ciasto lekko przyklepać, a następnie przełożyć z powrotem na oprószoną mąką stolnicę. Wyrabiać je znów przez kilka minut. Powinno być bardzo elastyczne i szybko wracać do poprzedniego kształtu gdy naciśnie się je palcami. Po rozwałkowaniu do odpowiedniej wielkości przenieść je na blachę. Przykryć czystą wilgotną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut by ponownie wyrosło.
Piekarnik rozgrzać do 200 stopni
Czubkami palców zrobić w cieście dołki co 4 cm Polać po wierzchu pozostałą oliwą, oprószyć gruboziarnista solą.
Chleb piec 25-30 minut (u mnie było to 40), aż ładnie się przyrumieni. Wyjąć z piekarnika i skropić dodatkową oliwą. Przełożć z formy na deskę i pokroić w kwadraty. Można go przechowywać po dokładnym owinięciu do 2 dni i podawać po podgrzaniu lub w temperaturze pokojowej.
Zdjęcie - Schiacciata - toskańskie pieczywo - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Razem ze mną piekli: Paweł, Iza, Agata, Kinga, Dobrawa, Marghe, a reszta osób będzie jutro uzupełniona;-)

Kategorie przepisów

Podobne przepisy