ROGALE (NIBY) MARCIŃSKIE

ROGALE  (NIBY) MARCIŃSKIE

Zdjęcie - ROGALE  (NIBY) MARCIŃSKIE - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Celowo dodałam od siebie słowo "niby" , bo chociaż nigdy nie próbowałam takich prawdziwych rogali marcińskich , to porównując inne przepisy , doszłam , do wniosku , że wybrałam tę najbardziej uproszczoną wersję. A właściwie to nie wybierałam , tylko skorzystałam z pierwszego przepisu , który wpadł mi w ręce (porównanie zrobiłam dopiero po upieczeniu). Nie powiem , że rogale wyszły niedobre , wręcz przeciwnie , ale zupełnie inne niż te oryginalne. Przede wszystkim ciasto nie było półfrancuskie , tylko typowo drożdżowe , a nadzienia wyszło jakby trochę za mało , no i brakowało w nim przynajmniej jednego ze składników , czyli białego maku (swoją drogą , jeszcze nigdy na niego nie trafiłam). Cóż , marcińskie , czy też nie , rogale bardzo mi smakowały , a do 11- go listopada jeszcze trochę czasu zostało , więc może zdążę wypróbować inny przepis :-)

Jak podaje źródło , przepis udostępniła firma "FAWOR" SPC z Poznania.

Zdjęcie - ROGALE  (NIBY) MARCIŃSKIE - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - ROGALE  (NIBY) MARCIŃSKIE - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Ciasto:
- 1/2 kg mąki
- 1 łyżka cukru
- 25 g świeżych drożdży (dałam 2 i 1/2 łyżeczki suszonych)
- 1/2 szkl. mleka
- 3 jajka
- 1/4 kostki masła
- cukier waniliowy (dodałam od siebie)

Jajka ubić z cukrem , wlać ciepłe , roztopione masło i dalej ubijać. Nie przerywając ubijania , dodawać porcjami przesianą mąkę oraz letnie mleko (kiedy ciasto zgęstniało , zaczęłam wyrabiać ręką). Pod koniec dodać rozpuszczone w niewielkiej ilości mleka drożdże i wyrabiać do momentu , kiedy pojawią się pęcherzyki powietrza. Następnie ciasto pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia , aż podwoi swoją objętość. W tym czasie przygotować nadzienie.

Nadzienie:
- 7 dag cukru pudru (można trochę więcej)
- 10 dag zmielonych orzechów lub migdałów
- kwaśna śmietana

Orzechy lub migdały wymieszać z cukrem pudrem i dodać tyle śmietany , żeby masa dała się rozsmarowywać , ale jednocześnie żeby pozostała gęsta (śmietanę należy dodawać z wyczuciem , bo masa łatwo się rozrzedza).

Wyrośnięte ciasto rozwałkować i pokroić w kwadraty - mniejsze lub większe , według uznania. Na środku każdego z nich położyć porcję masy orzechowej i zwinąć w rogalik (po przekątnej).Z podanej porcji wyszło mi 12 dużych rogali.
Uformowane rogaliki ułożyć na posmarowanej tłuszczem blasze w dużych odstępach i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Piec w temperaturze 220 - 250 st.C. na złoty kolor (zajmuje to ok. 10 -15 minut).
Upieczone rogaliki polukrować i posypać siekanymi orzechami.

Zdjęcie - ROGALE  (NIBY) MARCIŃSKIE - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów