Rogale na zakwasie

Rogale na zakwasie

Zdjęcie - Rogale na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Niedawno udało mi się opracować znakomity przepis na rogaliki śniadaniowe, delikatne i lekko puszyste. Uznałam zatem, że czas na kolejny rogalowy krok – przygotowanie ich w wersji na zakwasie.

Przy odpowiednich proporcjach i konsystencji ciasta jest to jak najbardziej możliwe. Wystarczy podrośnięte ciasto rozwałkować na koło, podzielić na 8 trójkątów, a dalej postępować tak samo jak w przypadku rogali drożdżowych.

Ich wierzch można posmarować dodatkowo białkiem lub żółtkiem z mlekiem i posypać makiem, ja jednak zdecydowałam, że wystąpią solo, trochę jak domowe bułeczki

Zdjęcie - Rogale na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Rogale na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Rogale na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Rogale na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Rogale na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Rogale na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz. Czas pieczenia: 30 min. Całkowity czas: 4 godz. 30 min. Porcje: 8-10 Składniki

  • 150 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 400 g mąki pszennej typ 550
  • jajko
  • 250 ml mleka
  • 5 łyżek cukru
  • 30 g masła
  • szczypta soli
Instrukcja
  1. Mąkę przesiewamy do misy, dodajemy aktywny zakwas, cukier i sól. Wbijamy rozbełtane jajko.
  2. W rondlu podgrzewamy mleko, aby było letnie. Zestawiamy je z ognia, dodajemy masło i mieszamy, aż się rozpuści.
  3. Mleko wlewamy stopniowo do suchych składników i wrabiamy ciasto ręką lub mikserem przez 5 minut. Elastyczne ciasto zostawiamy w misie na 3 h.
  4. Po tym czasie przekładamy ciasto na blat, w razie potrzeby podsypujemy mąką i wałkujemy na koło o grubości 0,5 cm. Dzielimy je na 8 części.
  5. Każdy trójkąt zawijamy od podstawy ku wierzchołkowi, tak uformowane rogale kładziemy w odstępach na blasze wyłożonej pergaminem, przykrywamy i zostawiamy na 40 minut.
  6. Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Rogale pieczemy przez 15 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 15 minut, aż rogaliki się zarumienią.
  7. Studzimy na kuchennej kratce, podajemy ze Smakowitą de Luxe.

Kategorie przepisów