Razowiec piwny

Razowiec piwny

Zdjęcie - Razowiec piwny - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Poszukując receptury na drożdżowy chleb razowy, często można natrafić na mylące przepisy. W wielu z nich, w większości znajduje się mąka pszenna, a mąką razowa jest zazwyczaj tylko dodatkiem. W przypadku chlebów razowych pieczonych na zakwasie sytuacja ta już raczej nie ma miejsca.

Pieczenie na mące razowej jest możliwe także na drożdżach. Oczywiście efekt smakowy jest odmienny od tych pieczonych na zakwasie. Pewne jest natomiast to, że chleby te są zdrowsze od pszennych, a przy okazji lekko wilgotne i bardziej zbite.

Ostatnio przypomniał mi się fantastyczny chleb na zakwasie piwnym, który pokazywałam Wam już kilka miesięcy temu na blogu. Rozmyślając o nowej wersji razowca drożdżowego, pomyślałam, że smak chleba razowego świetnie się komponuje z piwem. Postanowiłam wykorzystać do ciasta chlebowego piwo pszenne. W efekcie wyszedł mi bogaty pod względem smakowym, wilgotnawy, pyszny razowiec. I to naprawdę w całkiem krótkim czasie :)

Zdjęcie - Razowiec piwny - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Razowiec piwny Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 godziny 10 minut Czas pieczenia: 45 minut Całkowity czas: 2 godziny 55 minut

Porcje: 1

Składniki
  • 350 g mąki pszennej razowej
  • 100 g mąki żytniej razowej
  • 1,5 łyżeczki suszonych drożdży instant
  • 300 ml letniego piwa (u mnie pszeniczne)
  • łyżeczka soli
  • łyżeczka cukru
  • łyżeczka oliwy
  • łyżeczka soli gruboziarnistej, morskiej

Instrukcja
  1. Mąki mieszamy ze sobą w misie. Dodajemy drożdże, cukier, sól.
  2. Piwo wlewamy do rondelka i podgrzewamy, aż będzie letnie.
  3. Bardzo powoli (ważne!) zaczynamy wlewać piwo do suchych składników i stopniowo wyrabiamy ciasto. Po kilku minutach wyrabiania, ciasto osiągnie formę lekko zbitej, lepiącej kuli, z której można łatwo uformować podłużny bochenek.
  4. Uformowane ciasto kładziemy na blasze wyłożonej pergaminem, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 2 godziny w ciepłym miejscu.
  5. Wyrośnięte ciasto będzie z wierzchu trochę popękane. Tak powinno być.
  6. Smarujemy je oliwą i posypujemy gruboziarnistą solą.
  7. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni. Chleb pieczemy 15 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 30-35 minut.
  8. Upieczony chleb studzimy przed krojeniem na kuchennej kratce.

3.1.09

Kategorie przepisów