Razowiec na zakwasie
Czytając w niektórych marketach skład pakowanych chlebów można złapać się za głowę. Pomijając szkodliwe dla zdrowia dodatki, niektóre chleby razowe, żytnie i pełnoziarniste zaskakują tym, że jest w nich więcej mąki pszennej niż tej, od której ich nazwa pochodzi. Czy naprawdę upieczenie w 100% razowego chleba jest niemożliwe?
Na pewno nie jest to proste, ponieważ mąka razowa rządzi się swoimi prawami, z samej mąki żytniej o typie 2000 trudno upiec dobry chleb, aby nie był zbyt glinasty i kwaśny. Moim sekretem jest wymieszanie dwóch mąk – pszennej razowej, z żytnią razową. Dzięki temu chleb nabiera lekkości, a wciąż jest razowy. Daję słowo, że jest możliwe i do tego wcale nie musi być zbitym i kwaśnym „gniotem”. Przygotowanie samego ciasta zajmuje nam kilka minut, pod warunkiem, że na noc dokarmiliśmy zakwas. Rano mieszamy ręką składniki ciasta, przekładamy je do formy i zostawiamy do wyrośnięcia. Już po 4 godzinach w ciepłym domu chleb powinien być gotowy do upieczenia. Prawda, że dziecinnie proste?
Razowiec na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 4 godz. 40 min. Porcje: 1 Składniki
- 200 g aktywnego zakwasu żytniego
- 250 g mąki żytniej razowej typ 2000
- 250 g mąki pszennej razowej typ 2000 lub mąki pełnoziarnistej
- 1,5 łyżeczki soli
- 380 ml letniej wody
- wierzch:
- łyżka płatków owsianych
- łyżka ziaren słonecznika
- Mąki wsypujemy do misy, dodajemy zakwas i sól. Wlewamy letnią wodę i mieszamy ręką składniki, aż osiągniemy plastyczną, przypominając plastelinę masę.
- Formę keksówkę smarujemy olejem i posypujemy mąką razową. Przekładamy do środka ciasto, wierzch wyrównujemy. Posypujemy płatkami owsianymi i słonecznikiem, przykrywamy i zostawiamy w ciepłym miejscu na 4 h.
- Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Chleb pieczemy 20 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 190 stopni i dopiekamy przez 30 minut.
- Upieczony chleb wyciągamy z piekarnika i formy, studzimy na kuchennej kratce. Serwujemy ze Smakowitą de Luxe.