Pszenny chleb powszedni
W historii ludzkości i rozwoju sztuki kulinarnej powstała niewyobrażalnie wielka ilość nowych potraw przeróżnych ludów i kuchni. Niesamowite jest to, że w każdej kulturze określone pożywienie pełni znaczącą rolę, bez której cały proces odżywiania się wydaje się być niemożliwy. Takim elementem, który pojawia się w tak wielu kulturach i który wypełnia kuchnie całego świata każdego dnia jest zdecydowanie chleb.
Jak to więc możliwe, że ten wspaniały wytwór ludzkich rąk, o którym tak dużo się mówi i który występuje pod tyloma postaciami, może zostać upieczony przez każdego z Was w domu? Tak naprawdę wypiek prostego, pszennego chleba powszedniego nie wymaga ogromnych zdolności kulinarnych.
Jeśli Wasz poziom umiejętności w kuchni pozwala Wam upiec ciasto, bardzo prawdopodobne jest to, że poradzicie sobie także z chlebem!
Taki jest właśnie ten przepis – nie wymaga on pracochłonnego pielęgnowania zakwasu, wystarczą suszone drożdże, kilka innych składników i szczere chęci. Zobaczcie, jakie to proste
Pszenny chleb powszedni
- 500 g mąki pszennej (typ 650)
- 100 g mąki pszennej (typ 550)
- 7 g suszonych drożdży
- łyżeczka cukru
- 80 ml mleka
- 70 ml wody
- 2 jajka
- 1 żółtko
- 120 g miękkiego masła
- łyżeczka soli
- jajko i 2 łyżki mleka
- masło do posmarowania formy
- pszenna mąka do podsypania
- Do dużej miski przesiewamy obie mąki, w środku robimy dołek i wsypujemy suszone drożdże oraz cukier – mieszamy. Do rondelka wlewamy 80 ml mleka i 70 ml wody, podgrzewamy aż płyn będzie letni. Ciepłe mleko z wodą łączymy z mąką i chwilę zagniatamy ciasto. Ciasto przekładamy do misy i przykrywamy ją czystą ściereczką, odstawiając na 15 minut w ciepłe miejsce.
- Dwa jajka roztrzepujemy z żółtkiem i dodajemy razem z miękkim masłem oraz solą do przygotowanego rozczynu. Ciasto przekładamy do posypaną mąką stolnicę/blat i zagniatamy przez 10 minut. Pod koniec zagniatania kula z ciasta powinna być lśniąca i „odstawać” od ręki. Miskę oprószamy mąką, przekładamy uformowaną kulę i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę.
- Po upływie godziny ponownie zagniatamy ciasto przez 3 minuty. Wkładamy do natłuszczonej masłem formy, przykrywamy i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na kolejne 30 minut. Po tym czasie smarujemy wierzch ciasta rozbełtanym jajkiem z odrobiną mleka i możemy już piec chleb w rozgrzanym piekarniku o temperaturze 190 stopni. Czas pieczenia 40-50 minut do „suchego patyczka”.