Pizza nie tylko od święta:)

Pizza nie tylko od święta:)
Zdjęcie - Pizza nie tylko od święta:) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Do niedawna jeśli piekłam pizzę, to odbywało się to jedynie w weekendy, kiedy miałam dość czasu, aby przygotować ciasto parę godzin wcześniej. W pozostałe dni tygodnia było to nie do pomyślenia - czas na to nie pozwalał.
Aż do momentu, kiedy odkryłam przepis na spód do pizzy przygotowywany nieco inaczej niż robiłam to do tej pory. Spód ten ma same zalety: jest puszysty, miękki oraz bardzo praktyczny - daje możliwość przechowywania w zamrażarce do trzech miesięcy bez uszczerbku na smaku i puszystości:) Z podanych proporcji wychodzi mi porządna podwójna porcja lub ciut skromniejsza potrójna - na trzy osoby. Dzielę je więc na dwie lub trzy paczuszki i wkładam do zamrażarki.
Przepis mówi, że zrobione ciasto wkładamy na noc do lodówki i wyjmujemy 2 godz. przed przygotowywaniem pizzy (może być w lodówce nawet do trzech dni), albo zamrażamy.
Szczerze mówiąc tak się „uczepiłam” możliwości zamrażania tego ciasta, że nigdy jeszcze go nie robiłam do bieżącego spożycia:) Spody wykonuję wtedy, kiedy mam czas. Jeśli ktoś chce użyć tego ciasta na bieżąco, należy zacząć „zabawę” już rano poprzedniego dnia.
Staram się zawsze mieć pewien zapas spodów i gdy tylko zaplanuję pizzę, rano przed pracą wyjmuję ciasto z zamrażarki, a po południu delektujemy się obiadem, który do niedawna był obiadem tak rzadkim, że niemal świątecznym:)


Zdjęcie - Pizza nie tylko od święta:) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Pizza z tego przepisu była tematem grupy Daring Bakers jakiś czas temu. Przygotowanie ciasta troszeczkę zmieniłam dostosowując je do swojej wygody, a oryginał znajduje się u tu.
Moje ciasto miało kilka wcieleń: było pizzą o cienkim cieście upieczoną w formie do tart z wyjmowanym dnem (ser, szynka, grzyby leśne i papryka), było podzielone na mini pizze wycinane pucharkiem do lodów o średnicy 12 cm - tu ciasto było grube, a takie też lubimy! - (ananas, ser, szynka oraz pieczarki, krewetki, ser), oraz było roladą z pieczarkami.

Zdjęcie - Pizza nie tylko od święta:) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Pizza nie tylko od święta:) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Ciasto na pizzę
6 osób

Rano w dzień poprzedzający pieczenie pizzy:
Odmierzyć 4 i 1/2 szkl. wysokoglutenowej mąki (ja używam Lubelli Puszystej) oraz 1 i 3/4 szkl. wody. Oba składniki (w osobnych pojemnikach) wkładamy do lodówki, aby się dobrze ochłodziły.

Wieczorem tego samego dnia:
Wyjąć schłodzoną mąkę i wodę. Przygotować:
1 i 3/4 łyżeczki soli
1 łyżeczka suchych drożdży Oetkera
1/4 szkl oliwy lub oleju
1 łyżka cukru
mąka kukurydziana do podsypywania

1. Zmieszać mąkę, sól i drożdże w dużej misce.

2. Dodać olej, cukier i wodę i zmiksować na małych obrotach. Powstanie lepiąca się kula ciasta.

3. Przełożyć ciasto na blat i wyrabiać 5-7 min aż będzie gładkie. Jeśli jest zbyt rzadkie, dodać odrobinę mąki, jeśli za ścisłe, 1-2 łyżeczki lodowatej wody. Zamiast na blacie, można wyrabiać mikserem, na średnich obrotach do momentu, aż ciasto wyczyści spód i brzegi miski. Gotowe ciasto jest elastyczne i trochę klejące. Jest wyraźnie zimne w dotyku.

4. Blat podsypać mąką kukurydzianą i podzielić ciasto na porcje według uznania. Każdą porcję zagnieść w kulę, spryskać olejem, zawinąć w folię spożywczą i spłaszczyć do grubości około 2 cm.
Włożyć do zamrażarki.

5. Rano w dzień pieczenia pizzy wyjąć ciasto z zamrażarki na talerz i zostawić do popołudnia. 6. Blachę do pizzy posypać mąką kukurydzianą, uformować placek i ułożyć nadzienie. Piekarnik nagrzać do 260 (!) C. W czasie nagrzewania piekarnika pizza z ułożonym nadzieniem rośnie sobie w cieple wytworzonym przez nagrzewający się piekarnik - jakieś 20 min. Włożyć pizzę do gorącego piekarnika i piec 5-8 min.

Kategorie przepisów