Piersi kaczki w sosie bakaliowym

Piersi kaczki w sosie bakaliowym

Zdjęcie - Piersi kaczki w sosie bakaliowym - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Szalenie lubię połączenie słodkich i wytrawnych smaków. Idealne są więc dla mnie wszelkie mięsa przygotowywane z owocami, albo przynajmniej słodkim akcentem. Taka na przykład wątróbka ze skarmelizowaną cebulką i jabłkiem, schab z suszonymi śliwkami albo właśnie gęś z sosem pełnym bakalii: rodzynków, migdałów, moreli, podana ze skłodko-kwaśnymi pestkami granatu. Dla mnie to zestaw idealny!

Zdjęcie - Piersi kaczki w sosie bakaliowym - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Ja postawiłam na wysmażenie skórki kaczki, a następnie spokojne jej (tj. kaczej piersi) pieczenie, aby była naprawdę miękka i delikatna. Z powodzeniem możecie jednak podać taką pierś „na różowo”- najpierw ją obsmażyć (jakieś 3 minuty z każdej strony), a potem wstawić na 10-13 minut do dobrze rozgrzanego do 220 oC piekarnika. Zostawiamy takie mięso na kilka minut, aby odpoczęło, i już możemy porcjować. Tak przygotowana pierś z kaczki rozpływa się w ustach! Wiem jednak, że nie każdy lubi lekko krwiste mięso, dziś więc kaczkę dobrze upieczemy!

Zdjęcie - Piersi kaczki w sosie bakaliowym - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

W tym przepisie możecie eksperymentować z użyciem różnych suszonych owoców (żurawin, śliwek itp), a także różnych orzechów. Taki sos podać możecie także do wędlin na zimno, szczególnie tych w świątecznym klimacie.

Zdjęcie - Piersi kaczki w sosie bakaliowym - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki:
  • pierś kaczki - 4 szt
  • szalotka - 2 średnie sztuki lub 1 średnia cebula
  • rodzynki - 1/2 szklanki
  • migdały - 1/2 szklanki (całe, bez skórki)
  • tymianek - kilka gałązek
  • syrop z granatów - ok. 2 łyżki (lub ocet balsamiczny i łyżeczka miodu)
  • granat, posiekane orzechy (pistacje) - do podania
  • sól, pieprz - do smaku
Przygotowanie:

Skórkę na piersiach kaczych gęsto natnij w ukośne paseczki, dopraw mięso solą i pieprzem. Ułóż na zimnej patelni skórą do dołu i smaż na średnim ogniu przez ok. 10-15 minut, aż tłuszcz się wytopi, a skórka lekko zacznie brązowieć. Przełóż na drugą stronę i obsmaż przez kolejne 2 minuty.

Mięso przenieś do niedużej brytfanki. Ułóż skórą do góry, zlej wytopionym w trakcie smażenia tłuszczem. Na wierzchu ułóż gałązki tymianku, wstaw do piekarnika nagrzanego do 150 oC i piecz przez ok. 3 godziny, aż mięso będzie zupełnie miękkie, rozpadające się pod naporem widelca.

Rodzynki namocz przez ok. 30 minut w ciepłej wodzie.

Na patelnię wlej kilka łyżek tłuszczu powstałego przy pieczeniu kaczki. Dodaj drobno posiekaną szalotkę i smaż na małym ogniu, aż stanie się miękka i zacznie się lekko karmelizować. Dodaj odsączone rodzynki i migdały. Dopraw do smaku syropem z granatów (lub octem balsamicznym i miodem), solą i pieprzem.

Piersi podawaj z ciepłym sosem, posypane pestkami granatu i orzechami (pistacjami) na wierzchu.

Kategorie przepisów