Pierogi z mięsem
Tak, wiem. Pewnie wielu z Was zastanawia się, po co tak podstawowy i oczywisty dla wielu przepis publikować na blogu. Wiem jednak, że stronę czytają także osoby, które przygodę z gotowaniem dopiero zaczynają, tak więc i dania „z kanonu kuchni polskiej” od czasu do czasu pojawiać muszą się na blogu!
Pierogi z mięsem to jedne z moich ulubionych! Najczęściej podaję je w gorącym barszczu, nic nie rozgrzewa jak ten zestaw!
Samo przygotowanie pierogów to naprawdę nic trudnego! Choć powinnam zacząć od początku, czyli od rosołu, bo nadzienie do pierogów z mięsem bardzo dużo z dobrym wywarem ma wspólnego- do ich zrobienia wykorzystujemy bowiem mięso i warzywa, które zostały po gotowaniu bulionu. Używamy więc okazałej porcji wołowiny z kością i na jej bazie przygotujemy farsz.
Dobrze ugotowane mięso (z dodatkiem włoszczyzny, ziela angielskiego i liści laurowych) oddzielamy od kości…
a następnie miksujemy drobno na farsz.
Wystarczy dobrze go doprawić i nadzienie do pierogów z mięsem gotowe!
Poniżej znajdziecie etapy „produkcji” pierogów:
Rozwałkuj ciasto na grubość ok. 2mm. Wytnij z niego krążki o średnicy ok.10 cm (np. szklanką)
Na środku każdego „placuszka” ułóż porcję farszu. Jeśli ciasto nie chce się kleić, palcem zwilżonym w wodzie posmaruj brzeg ciasta.
Złóż „krążek” na pół i sklej brzegi (dokładnie!)
Sklejony brzeg możesz dodatkowo zagnieść (między kciukiem i palcem wskazującym) na kształt falbanki
lub wytłoczyć na nim wzór ząbkami widelca
Składniki
- farsz
- wołowina z kością - wygotowana rosołu ok. 3/4 kg
- marchewka - 1 szt, ugotowana
- por - 1 szt, ugotowany
- korzeń pietruszki - 1 szt, ugotowany
- sól, pieprz - do smaku
- mielona kolendra - do smaku (ok. 1/4 łyżeczki)
- ciasto
- mąka pszenna - 3 szklanki
- gorąca woda (wrzątek) - ok. 1,5 szklanki
- olej - 2 łyżki
- sól - do osolenia wody, w które będą gotować się pierogi
Ciasto:
Do dużej miski wsyp mąkę, wlej olej i stopniowo dolewaj gorącą wodę, wymieszaj widelcem. Gdy składniki z grubsza się połączą, przełóż ciasto na stolnicę i wyrabiaj tak długo, aż stanie się gładkie, miękkie i elastyczne. W razie konieczności dosyp mąkę/dolej więcej wody. Przykryj ciasto folią spożywczą i odstaw na 15 minut, aby odpoczęło.
Farsz:
Ugotowaną w rosole wołowinę oddziel od kości. Włóż do miski malaksera (lub przygotuj maszynkę do mięsa), dodaj marchew, pietruszkę i por. Wszystkie składniki połącz- zmiksuj na farsz (nie miksuj jednak zbyt długo, żeby mięso nie miało konsystencji pasztetu. Dopraw solą, świeżo mielonym pieprzem oraz kolendrą. Nie bój się próbować- wszystkie składniki są już ugotowane, farsz musi być smaczny i mieć wyrazisty smak- złagodniej w jedzeniu przez neutralne ciasto do pierogów.
Pierogi (zdjęcia etapów powyżej, we wpisie):
Ciasto lekko podsyp mąką, rozwałkuj na grubość ok. 2 mm
Wykrawaj (okrągłą foremką lub szklanką) okręgi o średnicy ok. 10 cm.
Kolejno, na środek każdego nakładaj porcję (łyżeczkę) farszu.
Złóż krążek z nadzieniem na pół, dokładnie (!) sklej brzegi ciasta. Jeśli ciasto nie chce się kleić, zwilż opuszek palca w wodzie i delikatnie zwilż brzeg ciasta-stanie się lekko klejący.
Przygotowane pierogi układaj na oprószonej mąką powierzchni np. stolnicy lub desce do krojenia.
W dużym garnku zagotuj dużą ilość (ok. 5 l) osolonej łyżką soli wody.
Pierogi wkładaj pojedynczo do lekko gotującej się wody (po kilkanaście sztuk), zamieszaj. Gdy pierogi wypłyną na wierzch, gotuj przez jeszcze ok. 2 minuty.
Gotowe pierogi podawaj np. ze smażoną cebulką lub odsmażone na patelni.
Z cienko rozwałkowanego ciasta wycinaj krążki, nadziewaj masą twarogową, zlepiaj dokładnie brzegi. Pierogi gotuj w osolonej wodzie, wyjmuj ok. minutę po wypłynięciu na wierzch.