Pierogi z mięsem, kapustą i grzybami
Zaliczamy się do fanów pierogów…. wszelkich ! Może i są kaloryczne i pracochłonne ale za to jakie pyszne ! Ze względu na to, że są pracochłonne to rzadko je robię i przez to smakują jeszcze bardziej…;)! Dzisiaj przedstawiam przepis na pierogi z mięsem, kapustą i grzybami. Mięso ugotowałam przy okazji przygotowania wywaru na zupę. Ponieważ się spieszyłam to resztę farszu zrobiłam trochę inaczej niż zwykle… Po prostu podsmażyłam cebulę, dodałam ugotowane grzyby, kapustę i ugotowane mięso. Jak wszystko się podsmażyło to lekko to zmiksowałam, bo nie lubię jak masa jest zmielona i papkowata. Co do ciasta, to tym razem skorzystałam z przepisu z Kwestii Smaku. Pomyślałam, że dobrze jest pokazać – na blogu- inny przepisy na pierogi, a dodatkowo nigdy nie robiłam ciasta na pierogi z dodatkiem masła i byłam ciekawa co z tego wyjdzie… Jeśli chodzi o wyrabianie tego ciasta na pierogi to jestem po prostu zachwycona ! Nigdy jeszcze tak łatwo nie lepiło mi się pierogów, praktycznie bez wysiłku Zwykle to droga przez mękę… Jedyne zastrzeżenie, że ciasto jest bardzo delikatne i na początku jakoś mi nie pasowało, bo wolę jak ciasto jest twardsze. Jednak mogło to wynikać z różnic w mące i może następnym razem trochę więcej jej podsypię do wyrabiania. Przepis jest zdecydowanie wart powtórzenia… Zapraszam więc na pyszne pierogi z mięsem, kapustą i grzybami…
Pierogi z mięsem, kapustą i grzybamiSkładniki:
- ok. 500g mięsa ugotowanego (u mnie łopatka)
- 2 cebule
- 1/2 kg kapusty
- garść grzybów suszonych
- sól, pieprz, majeranek
- olej rzepakowy
Ciasto (na 80 pierogów)
- 600 g mąki pszennej
- szczypta soli
- 400 ml gorącej wody
- 60 g masła
1. Dzień wcześniej opłukać i namoczyć w zimnej wodzie grzyby i zostawić je na całą noc. Następnego dnia gotować w tej samej wodzie aż zrobią się miękkie. Odcedzić i ostudzić.
2. Cebule pokroić w grubą kostkę i podsmażyć na oleju. Jak zmięknie, dodać odcedzone grzyby i całość chwilę smażyć na małym ogniu. Dodać odciśniętą kapustę i dusić 5-10 minut. Dodać ugotowane i pokrojone mięso, doprawić solą, pieprzem i majerankiem i dusić na małym ogniu, aż mięso będzie się rozpadać. Przestudzić farsz. Jeśli jest zbyt wodnisty odcisnąć nadmiar płynu. Farsz drobno pokroić lub przepuścić przez maszynkę do mielenia lub -jak ja- zmiksować delikatnie, ale tak żeby nie powstała całkowita papka. Upewnić się, że farsz na pierogi jest wystarczająco doprawiony.
3. Mąkę z solą przesiać do miski. Do gorącej wody dodać masło i wymieszać aż się rozpuści. Gorącą wodę z rozpuszczonym masłem wlewać stopniowo do mąki, mieszając wszystko drewnianą łyżką. Przełożyć masę na blat i wyrabiać około 5-7 minut na gładkie ciasto. Jeśli jest zbyt rzadkie można podsypać mąką. Przełożyć do miseczki, przykryć wilgotną ściereczką i zostawić na 30 minut. Następnie wyjąć ponownie na blat i wyrobić ciasto jeszcze 1-2 minuty. Podzielić na mniejsze kawałki, które po kolei rozwałkowywać – podsypując mąką- i wycinać kółka (używając odpowiedniej wielkości foremek czy szklanki) Na środek każdego kółka z ciasta nakładać farsz i składać na pół dokładnie zlepiając brzegi. Przygotowane do gotowania pierogi przykryć suchą ściereczką, żeby nie obeschły. Wrzucać na gotującą osoloną wodę.
4. Gotować na średnim ogniu od 2.5 do 4 minut w zależności od wielkości pierogów. Podawać z cebulką podsmażoną na oliwie. Następnego dnia odsmażyć na odrobinie oliwy na średnim ogniu.
Smacznego
Przepis na ciasto pochodzi z http://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/pierogi/ciasto_pierogowe/przepis.html
Drukuj / PDF