Piernik marchewkowy

Piernik marchewkowy
Zaczyna się w maju, od kwaskowatego rabarbaru. Potem, w czerwcu – truskawki. Na początku wakacji czereśnie. W lipcu wiśnie, brzoskwinie, morele. Jesienią królują śliwki, jabłka i gruszki.
Koniec listopada to chyba najwyższa pora na zakończenie sezonu ciast z owocami. Bardzo je lubię, ale teraz czuję, że mam ochotę na konkretniejsze ciasta. Bardziej czekoladowe, bardziej kremowe. Bardziej korzenne.

Przepis znalazła moja Mama w ostatnim „Poradniku Domowym”. Wypróbowałyśmy – ciasto jest pyszne. Dodatkowo przełożyłyśmy je powidłami śliwkowymi i polałyśmy czekoladą, co uczyniło go wykwintniejszym.
Ciasto idealne dla tych, którym nie chce się piec długo dojrzewających pierników, którzy zagapiają się na święta i pieką w ostatniej chwili, a nie chcą korzystać z proszkowych gotowców. Dla tych, którzy lubią wilgotne i aromatyczne ciasta :)

Zdjęcie - Piernik marchewkowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

PIERNIK MARCHEWKOWY
400g marchwi,
4 jajka,
1,5 szklanki cukru,
¾ szklanki oleju,
2 szklanki mąki,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
1 łyżeczka sody,
3 łyżeczki przyprawy do piernika,
szczypta soli,
niecały słoiczek powideł śliwkowych,
1 tabliczka czekolady (gorzkiej lub mlecznej),
3 łyżki śmietanki 30%

Marchew obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach.
Jaja utrzeć z cukrem na jasną, puszystą masę. Cały czas ucierając, dodać olej, a następnie mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, sodą, przyprawą do piernika i szczyptą soli. Dodać lekko odciśniętą z soku marchew i wymieszać łyżką.
Ciasto przelać do formy (u mnie 25 x 30 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w 180 stopniach przez ok. godzinę, aż wbity patyczek będzie czysty i nie obklejony surowym ciastem.
Wystudzony piernik przekroić na pół, przełożyć powidłami.
Czekoladę połamać na kawałki i rozpuścić w kąpieli wodnej razem ze śmietanką. Wierzch i boki ciasta polać czekoladą.

Zdjęcie - Piernik marchewkowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów