Panettone - włoski chleb drożdżowy

Panettone - włoski chleb drożdżowy

Zdjęcie - Panettone - włoski chleb drożdżowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Panettone – włoski chleb drożdżowy

Nazwa „Panettone” pochodzi od słowa panetto, które oznacza bochenek chleba. Historia sięga jeszcze czasów Imperium Rzymskiego, kiedy wypiekany był zaczynowy chleb na miodzie. Ten włoski chleb drożdżowy ma kształt okrągłej kopuły – można dopatrzeć się podobieństwa do naszej babki wielkanocnej. Zresztą podobnie jak ona jest napakowany bakaliami takimi jak skórki cytrusów i rodzynki. 🙂

Taki słodki wypiek jest wręczany najbliższym z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Stąd panettone to tradycja, smak i magia włoskich świąt. Delikatne, drożdżowe ciasto, pełne aromatycznych bakalii i subtelnej słodyczy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych włoskich specjałów bożonarodzeniowych. Takie duże babki można kupić w różnych sklepach.

Chleb drożdżowy w tej formie, choć wywodzi się z Włoch, to świetny sposób, aby dodać wyjątkowego klimatu na polskim stole. Włoskie inspiracje idealnie pasują do bożonarodzeniowego stołu, a domowy wypiek bije na głowę te kupione w sklepie. Warto upiec to wyjątkowe pieczywo samodzielnie w domu – zachęcam!

Co wyróżnia świąteczną babkę drożdżową panettone?

Przede wszystkim lekkość i puszystość – ciasto drożdżowe przygotowywane w specjalny sposób osiąga niezwykłą delikatność. To zasługa długiego wyrastania oraz starannie dobranych składników takich jak śmietanka kremówka czy żółtka. Dodatkowym atutem są bakalie – rodzynki, kandyzowana skórka pomarańczowa, migdały czy czekolada to klasyczne dodatki, które tworzą smakową harmonię. Własnoręczne przygotowanie panettone pozwala dostosować ilość i rodzaj bakalii do własnych upodobań.

Dlaczego warto piec panettone – włoski chleb drożdżowy w domu?

Piekąc panettone macie pewność, że używacie tylko najlepszych składników. To ważne, bo jakość surowców przekłada się bezpośrednio na smak. Domowy wypiek daje również satysfakcję i możliwość spersonalizowania przepisu – możecie dodać np. więcej czekolady, jeśli jesteście fanami słodszych smaków lub zastąpić rodzynki żurawiną. Co więcej, aromat pieczonego panettone unoszący się w kuchni to niezastąpiony element świątecznego klimatu. Gwarantuję, że Wasi bliscy będą zachwyceni zarówno zapachem, jak i smakiem tego włoskiego przysmaku.

Inne przepisy, które warto wypróbować

Potrzebujecie więcej inspiracji kulinarnych na święta Bożego Narodzenia? Polecam te przepisy ze Smakowitego Chleba – wszystkie przetestowane w domowej piekarni:

  • Joululimppu – fiński chleb świąteczny
  • Chleb świąteczny z makiem
  • Wigilijna bagietka z kapustą
  • Chleb noworoczny z błonnikiem

Czekam na Wasze komentarze!

Jak podoba Wam się ten pomysł na świąteczny wypiek? Koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami i pomysłami na modyfikacje przepisu! Może macie swoje ulubione dodatki, które pasują do panettone? Piszcie i załączajcie zdjęcia swoich wypieków – Wasze opinie są dla mnie niezwykle cenne! 😊

 

 

Czas całkowity: 15 godz. 40 min.
Czas wyrastania: 2 godz. 15 min.
Czas wypieku: 40 min.

Składniki na Panettone:

Zaczyn:

  1. 3 g drożdży instant,
  2. 100 g mąki pszennej typ 500,
  3. 100 ml wody,
  4. 5 g cukru

Ciasto:

  1. drożdże suszone instant - 4 g
  2. jajko - 1 szt.
  3. cukier - 50 g
  4. żółtko - 2 szt.
  5. bakalie - 100 g
  6. zaczyn - 200 g
  7. olej rzepakowy - 30 ml
  8. mąka pszenna typ 500 - 200 g
  9. Śmietana kremówka 36% - 75 ml

 

Potrzebne narzędzia:

  1. misa na ciasto chlebowe
  2. waga kuchenna
  3. ściereczka
  4. koszyk do wyrastania pieczywa
  5. okrągła i wysoka forma do panettone

 

Jak przygotować Panettone?


1. Składniki na zaczyn mieszamy, przykrywamy szczelnie i odstawiamy w temperaturze pokojowej na 10-12 godz.
2. Jajka i żółtka ubijamy z cukrem oraz olejem rzepakowym.
3. Łączymy wszystkie składniki plus zaczyn drożdżowy (oprócz bakalii) i wyrabiamy bardzo elastyczne ciasto o dość luźnej konsystencji.
4. Dobrze wyrobione ciasto na panettone przykrywamy ściereczką i odstawiamy w temperaturze pokojowej do podwojenia objętości.
5. Wyrośnięte ciasto na chleb przekładamy na stolnicę i rozciągamy na całej powierzchni. Wykładamy bakalie i zawijamy ciasto formując okrągły kształt. Odstawiamy panettone na 20 minut przykryte ściereczką.
6. Wstępnie uformowane panettone ponownie formujemy i przekładamy do natłuszczonej foremki o średnicy 18 cm i wysokości co najmniej 12 cm. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy, aż włoski chleb drożdżowy panettone wypełni foremkę niemal w całości.
7. Panettone pieczemy w 170 stopniach C uważając, aby nie spiekło się za mocno. W razie konieczności przykrywamy wierzch ciasta folią aluminiową. Po upieczeniu włoski chleb drożdżowy studzimy.

Zdjęcie - Panettone - włoski chleb drożdżowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Panettone - włoski chleb drożdżowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Panettone - włoski chleb drożdżowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Panettone - włoski chleb drożdżowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Panettone - włoski chleb drożdżowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Panettone - włoski chleb drożdżowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Panettone - włoski chleb drożdżowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów