PĄCZKI Z DZIURKĄ NA MAŚLANCE (Buttermilk Donuts)

Zdjęcie - PĄCZKI Z DZIURKĄ NA MAŚLANCE (Buttermilk Donuts) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Karnawał w pełni , więc czas na coś smażonego. Kiedyś już podawałam jeden przepis na pączki maślankowe , ale bez drożdży. Tym razem wypróbowałam inną recepturę - z drożdżami i z proszkiem do pieczenia jednocześnie , a do tego bez jajek. Tego typu pączki są inne od tych tradycyjnych drożdżowych , ale bardzo smaczne. Ważne jest jednak , aby olej do smażenia rozgrzać do odpowiedniej temperatury , bo w zbyt niskiej pączki nasiąkną tłuszczem i będą niesmaczne , a przy zbyt wysokiej za szybko się zarumienią. Choć w tym przypadku lepiej nieco zawyżyć temperaturę , bo ciasto jest małosłodkie , więc aż tak łatwo się nie przypala , a dość duża ilość spulchniaczy sprawia , że "donaty" szybko się smażą i są małe szanse na to , że pozostaną surowe w środku. Przepis pochodzi z tej strony.

Składniki:
- 1 łyżka suszonych drożdży
- 1/2 szkl. ciepłej wody
- 1/2 szkl. maślanki
- 3 łyżki tłuszczu roślinnego typu "Planta" (nie zastępować olejem)
- 3 łyżki cukru
- 2 i 1/2 - 3 szkl. mąki
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka soli

- olej do smażenia

Drożdże rozpuścić w wodzie i odstawić na 5 minut. Dodać maślankę , rozpuszczony tłuszcz , cukier , 1 i 1/2 szkl. mąki , proszek do pieczenia i sól , dobrze wymieszać. Następnie dosypać tyle mąki , żeby powstało miękkie ciasto. Wyłożyć je na posypany mąką blat i chwilę zagniatać , po czym rozwałkować na grubość ok. 12 mm i wycinać kółka o średnicy ok. 6 cm , a w środku jeszcze malutkie kółeczka. Poukładać na posypanej mąką powierzchni , przykryć i zostawić do wyrośnięcia na 45 minut lub do podwojenia objętości.
Olej rozgrzać do temp. 190 st.C. Partiami wkładać pączki i smażyć ok. 2 minuty , a następnie przewrócić. Wyjmować na ręcznik papierowy do odsączenia. Ciepłe pączki polukrować (lukier zrobiłam z ok. 3/4 szkl. cukru pudru i niewielkiej ilości mleka).

Z podanej porcji wychodzi 14-20 pączków.

Zdjęcie - PĄCZKI Z DZIURKĄ NA MAŚLANCE (Buttermilk Donuts) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów

Podobne przepisy