Owsiany chleb na zakwasie

Owsiany chleb na zakwasie

Zdjęcie - Owsiany chleb na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Ostatnio pokochałam owsiankę. Zjadam ją na śniadanie, na słodko, zwykle z dodatkiem banana, jabłka czy cynamonu. W związku z nagłym entuzjazmem (nigdy nie mogłam jej przełknąć!) w moim domu roi się od płatków owsianych na każdym kroku. Ale przecież nie służą one tylko do przygotowywania owsianki!

Zdjęcie - Owsiany chleb na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Płatki owsiane świetnie sprawdzają się w pieczywie, gdyż nadają miąższowi charakterystyczną konsystencję. Możecie też użyć innych płatków, czy mieszanek typu musli. Takie klasyczne płatki i bakalie świetnie sprawdzą się nie tylko w pieczywie na zakwasie, ale również tym na drożdżach. Pamiętajcie jedynie, aby nie przesadzić z ilością, bo jak każdy dodatek, obciążają ciasto i mogą zaowocować zakalcem. A tego raczej nie oczekujemy, gdy poświęcamy chlebowi 20 godzin:)

Zdjęcie - Owsiany chleb na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Owsiany chleb na zakwasie Autor: Sliwka Czas przygotowania: 20 godziny Czas pieczenia: 45 minut Całkowity czas: 20 godziny 45 minut

Porcje: 1

Składniki
  • 125 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 150 g + 100 g mąki żytniej typ 720
  • 150 g mąki pszennej razowej
  • 100 g górskich płatków owsianych
  • 2 łyżeczki soli
  • 250 ml ciepłej wody

Instrukcja
  1. Połącz ze sobą w plastikowej misce aktywny zakwas żytni (dokarmiony co najmniej 8 godzin wcześniej), 150 g mąki żytniej, 150 g mąki pszennej razowej i płatki owsiane.
  2. W ciepłej wodzie rozpuść sól i dodaj do mieszanki. Całość wymieszaj łyżką aż osiągnie jednolitą konsystencję, miskę przykryj materiałową szmatką i odłóż w ciepłe miejsce (na przykład niedaleko rozgrzanego kaloryfera) na około 12 godzin.
  3. Po upływie czasu wyrastania dodaj do mieszanki resztę mąki. Ciasto zagnieć rękami. Na początku będzie luźne, a potem uzyska jednolitą, dość elastyczną konsystencję.
  4. Formę do pieczenia (o długości ok. 20 cm) wysmaruj oliwą, obsyp mąką z pełnego przemiału, otrębami lub bułką tartą (aby ciasto nie przykleiło się do formy) i umieść ciasto w środku. Uklep ciasto w formie, przykryj materiałową szmatką i odłóż ponownie w ciepłe miejsce na ok. 6-8 godzin.
  5. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
  6. Gdy ciasto skończy wyrastać, przenieś je delikatnie do piekarnika. Piecz przez ok. 45 minut aż chleb lekko się podniesie, zbrązowieje z góry i po wsadzeniu w niego wykałaczki, nie przyklei się do niego ciasto.
  7. Wyjmij chleb z formy i wystudź.

3.1.09

Kategorie przepisów