Orzechowy chleb na słodko
Sezon na orzechy trwa w najlepsze. Wczoraj Tosia pokazała Wam orkiszowy chleb z orzechami, a dzisiaj ja pokażę wam orzechy z zupełnie innej strony, bo słodkiej.
Pamiętacie stoiska z prażonymi orzechami w miodzie? W Sopocie, turystycznym kurorcie, kiedyś można było natknąć się na nie na każdym kroku. I powiem szczerze, podziwiam osoby mogące się powstrzymać, bo ten wspaniały zapach rozchodził się o wiele za daleko i zdecydowanie za bardzo działał na wszystkie zmysły. Raj na ziemi!
Gdy czuję ten zapach przypomina mi się jak wielką słabość mam do orzechów na słodko. Niektórzy pomyślą, że otaczanie tych małych rarytasów w słodkiej skorupce to już zbyt duży grzech- w końcu już kilka orzechów ma niesamowitą ilość kalorii, a jeszcze w cukrze? Ja jednak jestem zwolenniczką podziału na kalorie „zdrowe” i „puste”, a orzechy zaliczyłabym do tej pierwszej. Oczywiście wszystko w umiarze.
Odpowiednią ilość dobrych kalorii płynących z orzechów na pewno dostarczy nam kromka pysznego, domowego chleba, w której można znaleźć ich różne rodzaje. Ja wybrałam włoskie i migdały, czyli jedne z moich ulubionych. Nie przepadam za orzechami laskowymi, więc bez żalu je ominęłam. Każda mieszanka, w podanej poniżej proporcji będzie się sprawdzać, więc koniecznie upieczcie ten bochenek i dodajcie do niego swoich ulubionych. No i jeszcze szczypta cynamonu i syrop klonowy zadba o to, aby po wyjęciu poczuć się trochę jak pod tą budką z orzechami:)
Orzechowy chleb na słodko Autor: Sliwka Porcje: 1 Skladniki- 400 g mąki pszennej chlebowej
- 2 łyżeczki suszonych drożdży instant
- 3 łyżki syropu klonowego
- o,5 łyżeczki soli
- 40 g orzechów włoskich
- 40 g blanszowanych migdałów
- 0, 5 łyżeczki cynamonu
- ok. 200 ml ciepłej wody
- Połącz ze sobą w misce lub na stolnicy składniki suche: mąkę, sól drożdże, cynamon i bardzo drobno posiekane orzechy.
- Dodaj do mieszanki syrop klonowy i powoli zacznij dolewać ciepłą wodę. W miarę dolewania zagniataj ciasto i skończ dolewać (powinno to być po ok. 200 ml), gdy zagniatane ciasto uzyska jednolitą i elastyczną konsystencję, przypominającą ciepłą plastelinę.
- Od tego momentu zagniataj jeszcze intensywnie ciasto przez 5 minut.
- Ciasto wsadź do miski, przykryj folią aluminiową i odstaw w ciepłe miejsce ( na przykład niedaleko lekko rozgrzanego palnika) na ok. 1,5 godziny, aż podwoi objętość.
- Po upływie tego czasu wyjmij ciasto na obsypaną mąką stolnicę lub blat i uformuj z niego okrągły bochenek.
- Ułóż na wyłożonej do pieczenia blasze, przykryj materiałową szmatką i odstaw ponownie w ciepłe miejsce, aby ciasto wyrosło.
- Przed końcem czasu wyrastania rozgrzej piekarnik do 220 stopni.
- Gdy ciasto wyrośnie, wstaw je do piekarnika i piecz przez ok. 25-30 minut, aż zbrązowieje, a po wsadzeniu w nie wykałaczki, nie przyklei się do niej ciasto.
- Daj bochenkowi ostygnąć.