Nocny chleb z migdałami na zakwasie
Czasem lubię stać nad jednym chlebem kilka godzin i dopieszczać go co godzinę składaniem, zagniataniem i formowaniem. Zdarza się jednak tak, że nie mam na to czasu, a chciałabym zjeść porządny chleb na śniadanie. Wtedy dodaję do ciasta mało drożdży i pozostawiam na noc w lodówce, aby spowolnić proces wyrastania. A jeśli marzy mi się na rano chleb na zakwasie to dodaję do ciasta skromną ilość aktywnego zakwasu i zostawiam ciasto na noc w ciepłym miejscu. Dzięki temu po kilku godzinach bochenek nie jest zbyt kwaśny i przerośnięty, co w normalnych proporcjach prawdopodobnie by się z nim zdarzyło. Rano wystarczy upiec go w formie, w której wyrastał i cieszyć się smakiem i zapachem.
Do dzisiejszego nocnego chleba na zakwasie dodałam sporo mąki graham oraz karmelizowanych migdałów.
Nocny chleb z karmelizowanymi migdałami na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 8 godz. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 8 godz. 40 min. Porcje: 1 Składniki- 100 g aktywnego zakwasu
- 300 g mąki graham
- 200 g mąki pszennej typ 650
- 50 g płatków migdałowych
- łyżeczka masła
- 2 łyżeczki miodu lub cukru
- łyżeczka soli
- 400 ml letniej wody
- Na suchej patelni prażymy płatki migdałowe. Gdy się zarumienią, dodajemy masło i miód lub cukier. Karmelizujemy chwilę.
- Mąki łączymy z zakwasem, karmelizowanymi migdałami i solą. Wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ręką lub mikserem przez ok. 3-4 minuty.
- Formę keksówkę (11x24cm) smarujemy tłuszczem i wykładamy ciastem. Wierzch wygładzamy i posypujemy mąką graham. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na noc (ok. 8 godzin).
- Następnego dnia rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni i pieczemy chleb 40 minut. Bochenek wyciągamy z formy i studzimy na kratce.
- Dodatkowo można przygotować drugą porcję prażonych migdałów i posypać nimi chleb z góry (jak na zdjęciu).