Nocny chleb oliwski
Nocne chleby cenię sobie za ich sposób przygotowywania. Wiadomo, że nie zawsze ma się czas na wypiek domowego chleba, ale pusty chlebak może w takich sytuacjach smucić. Świetnym kompromisem może okazać się wtedy przygotowanie wieczorem ciasta na chleb, co zajmie nam kilka minut, przełożenie go do formy i włożenie do lodówki.
Skromna ilość drożdży sprawi, że chleb będzie spokojnie wyrastał przez całą noc. Następnego dnia rano wystarczy wyjąć formę i zostawić na 30 minut w ciepłym miejscu. Po tym czasie ciasto może już wylądować w piekarniku.
To bardzo wygodne, a naszemu wypiekowi nie powinno zabraknąć smaku czy uroku. Poniżej przedstawiam przepis na kolejną wersję chleba nocnego, tym razem nazwałam go oliwskim, ponieważ przypomina mi chleb z dzieciństwa, jaki można było kupić w Trójmieście. To po prostu chleb pszenny z odrobiną mąki żytniej jasnej, ze świecącą i chrupiącą skórką.
Nocny chleb oliwski Autor: Tosia Czas przygotowania: 8 godz. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 8 godz. 40 min. Porcje: 1 Składniki- 400 g mąki pszennej typ 650
- 150 g mąki żytniej typ 720
- łyżeczka suszonych drożdży instant
- 300 ml letniej wody
- 1,5 łyżeczki soli
- łyżka oliwy
- Wierzch ciasta:
- żółtko + łyżeczka mleka
- łyżka oliwy
- bułka tarta od obsypania formy
- Wszystkie suche składniki łączymy ze sobą w misie. Powoli wlewamy letnią wodę z oliwą i wyrabiamy ciasto przez ok. 3 minuty.
- Wyrobione ciasto przekładamy do keksówki wysmarowanej oliwą i obsypaną bułką tartą. Zwilżoną dłonią wyrównujemy wierzch ciasta. Formę przykrywamy ściereczką i wstawiamy do lodówki na noc (ok.8 godzin).
- Rano wyciągamy keksówkę z lodówki i zostawiamy na 30 minut w ciepłym miejscu. Wierzch ciasta smarujemy łyżką oliwy i wkładamy do rozgrzanego pieca.
- Chleb pieczemy przez 20 minut w 200 stopniach. Następnie wierzch chleba smarujemy rozbełtanym żółtkiem i dopiekamy przez kolejnych 20 minut.
- Gotowy chleb wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.