Najlepsze pierniczki
"Dawno, dawno temu Jaś i Małgosia dali się zwabić złej czarownicy do domku na kurzej stopce. Nie mogli się jej oprzeć, gdyż chatka była cała z piernika." - Nic dziwnego, sama nie potrafię oderwać się w wigilijny wieczór od puszki wypełnionej tymi korzennymi maleństwami. Unikatowe połączenie miodu i aromatycznych przypraw tworzy smak na tyle niepowtarzalny, że nie da się go porównać z niczym innym. Piernik jest jednym z najstarszych ciast; to synonim zdrowia i szczęścia. Dawniej, z powodu niedostępności składników (głównie miodu i przypraw korzennych, które były towarami luksusowymi) był wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego. Słowo piernik pochodzi od staropolskiego pierny oznaczającego pieprzny, w dawnych czasach stanowił on wiano panny młodej, im dłużej leżakował, tym był cenniejszy. Kuszące smakiem i intensywnym aromatem pierniki są prawdziwą ozdobą bożonarodzeniowych stołów. Podstawowymi składnikami tego smakowitego wypieku są: mąka żytnia lub pszenna, mleko, miód i nadające charakterystyczny smak - przyprawy korzenne. Istnieje wiele odmian piernika. Od dużych bloków, po małe pierniki w różnych kształtach; glazurowane, w czekoladzie lub nadziewane marmoladą.W dawnych czasach piernik był towarem eksportowym, dlatego też jest bardzo trwałym wyrobem, można go przechowywać do kilku miesięcy. Z uwagi na zawartość glukozy, fruktozy, miodu i przypraw korzennych uważano że ma zbawienny wpływ na organizm człowieka i w średniowieczu sprzedawano go w aptekach jako środek leczniczy poprawiający trawienie. Przyprawy najczęściej dodawane do piernika to przede wszystkim: cynamon, goździki, imbir i gałka muszkatołowa, ja wzbogacam moje pierniki szczyptą pieprzu i curry, nadaje to im prawdziwego orientu. Zatem do pierników, czas ucieka!
Składniki na ok 50 szt Czas przygotowania: 30 min + 30 min oczekiwanie
2 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
3/4 szklanki cukru
2 łyżki miodu
1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżki przyprawy piernikowej
szczypta czarnego pieprzu
szczypta przyprawy curry
1 łyżka masła o temperaturze pokojowej
1 jajo + 1 dodatkowo do smarowania
ok 1/4 szklanki ciepłego mleka
Dodatkowo:
Lukier (mieszanina cukru pudru, odrobiny wody i soku z cytryny) lub polewa z roztopionej białej, mlecznej lub gorzkiej czekolady.
Przygotowanie:
1. W misce mieszamy mąkę, sodę, przyprawy i cukier 2. Miód podgrzewamy w rondelku, dolewamy do mieszaniny mąki i przypraw, rozcieramy palcami lub nożem, dodajemy masło i jajko, na koniec stopniowo dolewamy lekko ciepłe mleko, możliwe że całe mleko nie będzie potrzebne, konsystencja nie może być kleista, ale gładka i plastyczna 3. Zawijamy ciasto w folie i odkładamy na ok 30 minut 4. Ciasto rozwałkowujemy na stolnicy lekko podsypanej mąką, na grubość ok 1 cm, wycinamy dowolne kształty 5. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni 6. Pierniczki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy ok 8 minut 7. Dekorujemy dowolnie lukrem lub czekoladą Uwagi:
1. Nie rozwałkowujemy ciasta zbyt cienko, gdyż pierniczki za bardzo się wysuszą i nie zmiękną już 2. Nie podsypujemy ciasta zbytnio mąkę podczas wałkowania, stwardnieją 3. Nie przekraczamy limitu pieczenia, pierniki po wyjęciu z piekarnika będą miękkie, stwardnieją w miarę stygnięcia 4. Upieczone pierniki należy przechowywać w szczelnie zamkniętej puszce przez ok 3-4 tygodni, aby przyspieszyć proces zmiękczania do puszki wkładamy obrane kawałki jabłek, wymieniamy je co kilka dni żeby nie spleśniały, pieniki będą chłonęły wilgoć owoców 5. Pierniki dekorujemy kiedy już zmiękną
Najlepsze, tradycyjne, bardzo korzenne pierniczki!