Mule po belgijsku

Do świeżych muli robiłam podchody już od roku. Jakoś nie mogłam się nigdy przekonać, choć wiedziałam, że to prosta sprawa. Wreszcie są! Świeże 2 kilo pięknych małż, niestety nieoczyszczonych. Roboty było co nie miara. Najpierw należy dokładnie opłukać mule pod zimną wodą, następnie zeskrobać z nich wszystkie brudy, twardy osad, muszelki itd. Użyłam do tego małego nożyka. Polecam jednak kupić oczyszczone, zaoszczędzicie 2 godziny pracy. Jak sprawdzić czy mule są świeże i nadają się do spożycia? Wszystkie nieuszkodzone zamknięte małże są dobre. Jeśli traficie na otwarte należy nimi puknąć 2-3 razy o blat i sprawdzić czy się sama zamknie. Jeśli tak to znaczy, że jest dobra. Pozostałe wyrzucić. No więc zabieramy się do gotowania!

Zdjęcie - Mule po belgijsku - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Mule po belgijsku składniki na 3-4 osoby:
  • 2kg świeżych małż
  • 3-4 łodygi selera naciowego
  • 2 cebule
  • 4 łyżki masła
  • 300ml białego wina
  • sól, pieprz
przygotowanie:

W dużym garnku rozgrzewam masło, wrzucam posiekane cebule. Podsmażam chwilę i dorzucam pokrojone łodygi selera naciowego (wraz z liśćmi, zostawiam garść siekanych liści do posypania przed podaniem). Zalewam winem, solidnie doprawiam solą, pieprzem. Doprowadzam do wrzenia. Wrzucam oczyszczone małże. Zakrywam garnek przykrywką. Gotuję 5-7 minut, aż małże się pootwierają. Potrząsam garnkiem 2-3 razy w trakcie gotowania.

Podaję wraz z sosem z gotowania.

Belgowie jako danie narodowe podają porcję muli z frytkami.

Zdjęcie - Mule po belgijsku - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Mule po belgijsku - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Zdjęcie - Mule po belgijsku - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów

Podobne przepisy