Miodowy chleb na zakwasie

Miodowy chleb na zakwasie

Zdjęcie - Miodowy chleb na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Mam to szczęście, że moi znajomi zajmują się profesjonalnie miodem. Dzięki temu zawsze mam w domu słoik miodu najlepszej jakości. Jako, że wiem, iż gdy tylko skończy się jeden słoik, z pewnością dostanę kolejny, mogę eksperymentować i nie przejmować się specjalnie zatrzymywaniem go na specjalne okazje (tym bardziej, że po jakimś czasie krystalizuje się i z wypieków nici). Przyszedł więc czas na eksperymenty z chlebem na zakwasie. Chleb bez dodatku drożdży i sztucznych zapychaczy, „przyprawiony” pysznym miodem najlepszej jakości to naprawdę zdrowy i niezwykły rarytas.

Zdjęcie - Miodowy chleb na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Przygotowanie tego chleba, jak może się wydawać, zajmuje mnóstwo czasu, ale to tylko pozory. W rzeczywistości wymaga od nas tylko kilku ruchów, a w ciepłym miejscu rośnie sam i spokojnie możemy o nim na dłuższą chwilę zapomnieć. Najlepiej zacząć wieczorem, drugą czynność zaplanować na rano, a w sam raz po pracy przystąpić do pieczenia.

Zdjęcie - Miodowy chleb na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Miodowy chleb na zakwasie Autor: Tosia i Sliwka Czas przygotowania: 20 godziny Czas pieczenia: 35 minut Całkowity czas: 20 godziny 35 minut

Porcje: 1

Składniki
  • 100 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 150 g + 100 g mąki żytniej typ 720
  • 100 g + 150 g mąki orkiszowej typ 630
  • 2 łyżki miodu
  • 2 łyżeczki soli
  • 250 ml ciepłej wody

Instrukcja
  1. Połącz ze sobą w misce zakwas, 150 g mąki żytniej, 100 g mąki orkiszowej i miód.
  2. W ciepłej wodzie rozpuść sól i dodaj do mieszanki. Całość wymieszaj łyżką aż osiągnie jednolitą konsystencję, przykryj szmatką i odłóż w ciepłe miejsce (na przykład niedaleko rozgrzanego kaloryfera) na noc (ja odłożyłam na 12 godzin).
  3. Po upływie czasu wyrastania dodaj do mieszanki resztę mąki i zagnieć ciasto rękami. Powinno odchodzić od ręki i być lekko lepkie.
  4. Formę do pieczenia (o długości ok. 20 cm) wysmaruj oliwą, obsyp mąką z pełnego przemiału lub otrębami i umieść ciasto w środku. Uklep ciasto w formie, przykryj materiałową szmatką i odłóż ponownie w ciepłe miejsce na ok. 6-8 godzin.
  5. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
  6. Po upływie czasu wyrastania umieść ciasto w piekarniku, delikatnie, aby nie opadło. Piecz przez ok. 35 minut aż ciasto lekko się podniesie, zbrązowieje z góry i po wsadzeniu w nie wykałaczki, nie przyklei się do niej ciasto.
  7. Wyjmij chleb z formy i wystudź.

3.1.09

Kategorie przepisów