Migdałowy sernik z jeżynami

Migdałowy sernik z jeżynami

Jakby ktoś zapomniał, powtórzę: jeżyny opanowały moją kuchnię. Są wszędzie: w ciastach, lodach, przetworach, a nawet w mrożonej herbacie (która ma absolutnie obłędny kolor i smakuje wyśmienicie). Nie umiem się im oprzeć - co przechodzę obok krzaczka, zrywam najpierw kilka najdorodniejszych, które od razu lądują w buzi. A potem patrzę na te niezwykle urokliwe owoce i nie potrafię sobie odmówić uzbierania kolejnego woreczka. Przynoszę do domu z uśmiechem od ucha do ucha, a dopiero potem się zastanawiam, co by tu teraz z nimi zrobić...
Była tarta, która zniewoliła wręcz nasze kubki smakowe. Połączenie jeżyn z chałwą okazało się strzałem w dziesiątkę. Tym razem postanowiłam upiec sernik - stwierdziłam, że połączenie białej masy serowej z niemal czarnymi owocami da co najmniej zadowalający efekt. Nie pomyliłam się. Miałam w lodówce trochę białek, wymyśliłam więc, że ciasto upiekę tylko na nich. Dzięki temu ma idealnie biały kolor. Na spód dałam ciasteczek amaretti, a do masy dodałam ekstrakt migdałowy. Wierzch posypałam jeżynami i płatkami migdałów. Efekt przeszedł moje oczekiwania: sernik, jako, że został wykonany na polskim, prawdziwym twarogu, ma też prawdziwie polską konsystencję: jest ciężki i sycący, a jednocześnie rozpływa się w buzi. Chrupiące migdały, kwaskowate jeżyny i słodka, kremowa masa serowa tworzą wyjątkowo udane połączenie. W dodatku sernik wygląda wspaniale.
Zamiast jeżyn można użyć jagód albo malin, też będzie smakował wyśmienicie. Co do twarogu, to użyłam gotowego, już zmielonego, ale nie z wiaderka, tylko z kiełbaski. Jest zwarty, nie wodnisty, naprawdę świetny. To doskonała opcja dla tych, którzy nie mają albo nie lubią używać maszynki.
Sernik migdałowy z jeżynami (na białkach)
Zdjęcie - Migdałowy sernik z jeżynami. Absolutnie wspaniały - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki: (na tortownicę o średnicy 20 cm)
spód:

  • 60 g ciastek digestive
  • 60 g ciasteczek amaretti
  • 45 g masła


masa serowa:

  • 600 g twarogu 3krotnie mielonego
  • 250 ml śmietany kremówki (38%)
  • 4 białka
  • 150 g cukru
  • 2 łyżki budyniu waniliowego
  • 1,5 łyżeczki ekstraktu z migdałów


dodatkowo:

  • 250 g jeżyn
  • 1 łyżka likieru z czarnej porzeczki
  • 20 g płatków migdałowych


Jeżyny polać likierem, delikatnie przemieszać, odstawić na 1-2 godziny.
Ciastka na spód dokładnie pokruszyć. Masło rozpuścić, przestudzić, wymieszać z ciastkami. Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, ciasteczka ugnieść na spodzie dłonią lub łyżką.
Podpiec w 180 st. C. przez 12-15 minut. Przestudzić.
Twaróg, kremówkę, białka, cukier, budyń i ekstrakt dokładnie wymieszać tylko do połączenia składników (nie ubijać). Masę przełożyć na spód, posypać jeżynami i płatkami migdałów.
Piec w 150 st. C. przez 60-90 minut, aż wierzch sernika się zetnie, ale masa będzie jeszcze lekko galaretowa.
Wystudzić w zamkniętym piekarniku, a następnie schłodzić w lodówce przez 4-5 godzin, a najlepiej całą noc.
Smacznego!
Jutro będę pływać. Czymś kajakopodobnym, nie mam pojęcia, jak to się dokładnie nazywa. Mam nadzieję, że pogoda dopisze, bo takie zabawy w deszczu są zdecydowanie mniej atrakcyjne...

Kategorie przepisów