Makaron na kluski z makiem
Na wigilijnej kolacji u nas w domu zawsze są kluski z makiem. Jemy je na samym końcu, ponieważ danie to traktujemy jak deser. Do tej pory kluski robiliśmy z przepisu na ciasto pierogowe, przy okazji przygotowywania pierogów z kapustą i grzybami. Mąka, woda i trochę soli. Część ciasta szła na pierogi, a część (znacznie mniejsza) na kluski z makiem. Ciasto rozwałkowywało się cieniutko i kroiło na małe kwadraciki. Po ugotowaniu mieszało ze słodką, bakaliową masą makową.
W tym roku, jako, że wigilia będzie w moim domu, postanowiłam wypróbować ciasto na kluski z innego przepisu. Przeglądając stare czasopisma kulinarne, natknęłam się na grudniowe wydanie Soli i Pieprzu z roku 2000. Na stronie poświęconej jadalnym prezentom dla naszych Najbliższych, znalazłam przepis na makaron w kształcie gwiazdek. Gwiazdki z cienko rozwałkowanego ciasta makaronowego wycinany foremkami do ciasteczek, a następnie suszymy na papierze do pieczenia przez dwa dni. Wkładamy do ozdobnych, przezroczystych woreczków i przewiązujemy wstążeczką.
Ja nie wycinałam gwiazdek, tylko pokroiłam radełkiem do faworków na małe kwadraciki i ususzyłam.
Szczelnie zamknięte w puszce czekają sobie teraz na wigilię, aby je podać ze słodkim od miodu makiem.
Nie omieszkałam ugotować garstki klusek wcześniej - tak na spróbowanie. Podzieliliśmy się sprawiedliwie, każdy z naszej trójki dostał mikroskopijną ilość makaronowych kwadracików „na jeden ząb” :) Kluski wyszły naprawdę dobre. Polecam Wszystkim ten przepis na tegoroczną wigilię. Można go użyć na kilka sposobów: tak jak w gazecie - jako prezent, lub przygotować kluski z makiem albo łazanki z kapustą i grzybami.
Makaron na kluski z makiem
300 g mąki
3 jajka
2 łyżki oleju
1 płaska łyżeczka soli
1 łyżeczka kurkumy (ja pominęłam)
Ze wszystkich składników zagnieść gładkie ciasto, przykryć folią spożywczą i odstawić na 30 min. Odrywać porcje ciasta, rozwałkować cienko na posypanym mąką blacie i pokroić w dowolne kształty. Suszyć na papierze do pieczenia przez dwa dni. Po tym czasie przesypać do puszki i szczelnie zamknąć.
Makaron gotuje się tradycyjnie - przez wsypanie odpowiedniej jego ilości do lekko osolonego wrzątku. Gotujemy około 10 minut. Czas gotowania zależy od tego jak cienko ciasto zostało rozwałkowane i od naszych preferencji co do stopnia al dente :)