Lecznicza nalewka z aronii

Lecznicza nalewka z aronii
Zdjęcie - Lecznicza nalewka z aronii - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Aromatyczna nalewka z aronii to jeden z najchętniej przygotowywanych domowych trunków. Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim leczniczym właściwościom aronii i wyjątkowym walorom smakowym.
Cierpkie owoce nadają przetworom z aronii doceniany przez smakoszy i koneserów nalewek kwaskowaty, z nutą goryczki bardzo szlachetny posmak.
Owoce aronii oczyszczają organizm z toksyn i obniżają ciśnienie krwi. Spożywanie aronii łagodzi także skutki chemoterapii oraz szkodliwego działania komputera.
Wszystko to zasługa mnóstwo antocyjanów - substancji barwnikowych o wybitnych właściwościach zdrowotnych. Wzmacniają naczynia krwionośne, chronią przed zawałem, pomagają przy niedokwaśności żołądka i nadciśnieniu.
Nalewkę z aronii można przygotować na wiele sposobów. Często spotykanym jest jest przepis z wykorzystaniem liści wiśni. Dodanie do nalewki liści wiśni to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by aronia straciła swoja cierpkość. Podobny efekt uzyskuje się poprzez wcześniejsze przemrożenie owoców.
Dużą popularnością cieszą się warianty, bez liści, bez gotowania i ten właśnie znajdziesz poniżej.
Dodatkowo nalewkę można aromatyzować dodatkiem przypraw, np. imbiru lub kardamonu, cynamonu lub wanilii.
Mój przepis bazuje na surowych owocach, nie tracimy wówczas witamin podczas obróbki termicznej. Smak ma bardzo szlachetny i wytrawny. To czysta, długo dojrzewająca wspaniała aroniówka.
Przygotowanie prezentowanej na zdjęciach nalewki rozpoczęłam zeszłego lata. Nalewka nie jest zbyt mocna, ale to właściwości lecznicze sa jej atutem. Dowolnie możesz zwiększyć jej moc dodając np. 1/2 l czystej wódki.

Składniki na nalewkę z aronii:

Zdjęcie - Lecznicza nalewka z aronii - Przepisy kulinarne ze zdjęciami2 kg owoców aronii
0,5 kg cukru
0,5 l spirytusu
0,5 l wody

Wykonanie:
  • aronię umyć, odsączyć i zamrozić przynajmniej na 48 godzin. Można dłużej
  • rozmrożone owoce umieścić w dużym słoju i zalać 1/2 litra spirytusu wymieszane z 1/2 litra przegotowanej, ostudzonej wody. Spirytus należy wlać do wody (zawsze silniejszy roztwór wlewamy do słabszego), by nastaw nie zmętniał. Odstawić na 4 tygodnie
  • po tym czasie zlać pierwszy nastaw, a owoce zasypać cukrem i odstawić na 7 dni. Potrząsać w międzyczasie słojem, by cukier się rozpuścił
  • syrop z owoców przecedzić przez gazę lub pieluchę tetrową
  • połączyć oba nastawy, przelać do butelek i odstawić w ciemne miejsce na przynajmniej 6 m-cy
NA ZDROWIE !
Zdjęcie - Lecznicza nalewka z aronii - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów