Łamańce z makiem
Łamańce to bardzo tradycyjne słodkości obecne na wigilijnych stołach w wielu polskich domach. Głównym składnikiem jest mak najeżony wprost bakaliami i słodzony pysznym miodem. Jako dodatek podaje się kawałki mniej słodkiego ciasta, które idealnie współgrają z całością. Nazwa "łamańce" pochodzi od sposobu, w jaki je kiedyś robiono. Piekło się po prostu jeden wielki płat ciasta, a przed podaniem łamało go na mniejsze kawałki. Mi natomiast zależało na eleganckim podaniu deseru, więc pokroiłam ciasto jeszcze przed upieczeniem, aby kawałki były równe. Łamańce dobrze jest podać w szklanym naczyniu, które będzie dla nich najbardziej efektowne. Można powtykać w mak ciasteczka jak u mnie, podać je na oddzielnym talerzyku, lub wymieszać bezpośrednio z makiem. Niektórzy lubią jak ciasto nasiąknie makowym aromatem i straci kruchość, pysznie wtedy smakuje też na następny dzień.
Poziom trudności:
łatwe
Czas przygotowania:
120 minut
Składniki:
MASA MAKOWA:
około 200g niebieskiego maku
2 łyżki miodu naturalnego
pół szlanki rodzynek
pół szklani orzechów laskowych
garść płatków migdałowych
smażona skórka pomarańczowa
2 szklanki mleka
CIASTO:
2/3 szklanki mąki
100g margaryny Palma z Kruszwicy
3 łyżki cukru pudru
1 żóltko
Sposób przygotowania:
MASA MAKOWA:
Orzechy laskowe wkładamy do nagrzanego piekarnika do 180 stopni rozsypane na blasze wyłożonej papierem do pieczenia na około 5 minut lub aż lekko zaczną brązowieć.
Rodzynki zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na około 15 minut do namoknięcia. Odcedzamy.
Mak zalewamy gorącym mlekiem i gotujemy pod przykryciem przez około 30-40 minut. Odcedzamy, po czym mielimy w maszynce do mięsa minimum trzy razy. Do zmielonego maku dodajemy rodzynki, posiekane orzechy i płatki migdałowe. Słodzimy miodem.
CIASTO:
Wszystkie składniki ciasta zagniatamy razem do uzyskania jednolitej konsystencji. Owijamy folią spożywczą i wkładamy na około 30 minut do lodówki.
Ciasto wykładamy na stolnicę oprószoną mąką i wałkujemy na w miarę cienki placek (około 0,5cm). Kroimy na mniejsze kawałki lub w całości przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do około 180 stopni przez 10-12 minut (do czasu, aż się zezłocą). Schładzamy. Podajemy razem z masą makową. SMACZNEGO.