Kulebiak z mięsnym nadzieniem
Kulebiak przywędrował do nas ze Wschodu. W wielu domach piecze się go właśnie teraz, na Wielkanoc. Farsz może być w nim przeróżny: warzywny, mięsny lub z rybą. Moja Mama (nauczona przez Prababcię) robi go z kapustą, jajkiem na twardo i dużą ilością koperku. Mój to poniekąd dzieło przypadku- miałam kawałek cielęciny i musiałam go w jakiś smaczny sposób wykorzystać. Padło na kulebiak właśnie.
Do ciasta zamiast kwaśnej śmietany dodałam mielony twarożek. Kilka dni później przeczytałam (w „Kuchni Neli”), że Aniela Rubinstein robiła tak samo- jaki to miły dla mnie zbieg okoliczności!
W przepisie skupię się na cieście krucho-drożdżowym, bo jest naprawdę świetne i rewelacyjnie nadaje się do tego rodzaju wypieków. Co więcej można je przygotować nawet dzień wcześniej i przechować w lodówce.
Składniki
- ciasto:
- mąka pszenna - 250 g
- masło - 100 g
- cukier puder - 2 łyżeczki
- sól - 1/2 łyżeczki
- drożdże instant - 7 g
- kwaśna śmietana - 1/4 szklanki
- żółtko - 2 szt
- jajko - 2 szt
Sposób przygotowania
Farsz:
Przygotowałam go podobnie jak nadzienie do pierogów z mięsem. Ugotowane (lub upieczone mięso) zmieliłam z ugotowanymi warzywami: marchewką, pietruszką i selerem. Dolałam nieco wywaru pozostałego z gotowania mięsa z warzywami (nadzienie dzięki temu nie będzie suche). Wymieszałam go z fasolką szparagową, zielonym groszkiem, zieloną natka pietruszki, przesmażoną cebulką oraz jajkiem. Doprawiłam solą i pieprzem.
To tylko przykład, nadzienie może być w zasadzie dowolne!
Mąkę posiekaj z masłem, dodaj pozostałe składniki. Wyrabiaj do momentu, gdy ciasto stanie się jednolite i elastyczne. Wyrobione włóż na chwilę do lodówki (ja zostawiłam je w lodówce na noc). Ciasto rozwałkuj na kształt prostokąta na grubość ok. 0,5 cm. Wzdłuż dłuższego boku nałóż farsz, zawiń wzdłuż dłuższego boku, końce kulebiaka zawiń pod spód. Gotowy pieróg ułóż na papierze do pieczenia, posmaruj na wierzchu roztrzepanym jajkiem, piecz w temp. 180oC do momentu lekkiego zbrązowienia wierzchu.