Kremowa zupa z białych szparagów
Pierwsza moja propozycja przepisu na danie ze szparagów zyskała miano „Egzotycznej” za sprawą lutki40, tak właśnie skomentowała przepis na przystawkę ze szparagów z łososiem w sosie truskawkowym. Tak, bo to jest przepis oparty na kombinacji smaków podobnych do takich jak: kurczak z ananasem czy brzoskwinią albo ser pleśniowy i gruszka, sery wędzone i winogrona albo proste połączenie szparagów z łososiem i truskawkami, które mogą stanowić inspirację do poszukiwania własnych smaków. Nie bójmy się eksperymentować w kuchni. Albo coś nam smakuje albo nie. Wszystko to jest kwestią smaku i gustu. Trzeba zrobić, posmakować i tyle w tym temacie.
Dzisiaj dla odmiany zupełnie tradycyjna i najbardziej popularna zupa ze szparagów. Kremowa, aksamitna, prosta w wykonaniu, można ją podawać w zależności od upodobań z grzankami,, migdałami, natką pietruszki, dymką lub kluskami francuskimi . Tylko proszę nie z groszkiem „ptysiowym” to zabija smak najlepiej przyrządzonej zupy. Jeszcze o tym napiszę bo minęło pół roku a pamiętam ten wstrętny smak groszku ptysiowego który zdominował rewelacyjny smak zupy szparagowej, podanej mi w restauracji. A może ktoś lubi groszek ptysiowy?
P.S. dokonuję małych zmian na blogu w zakresie wizualizacji i funkcjonalności, o zmianach postaram się Was informować w miarę postępu i czasu. Pozdrawiam.
Ilość porcji – 4
Czas wykonania – 40 min.
Stopień trudności – łatwy
Składniki:
- 800ml bulionu drobiowo-warzywnego ( bulion
powinien być „chudy” bez pływających oczek tłuszczu), - 700g białych szparagów,
- 15g masła,
- 100 ml śmietany (18 lub 36%),
- 1 cebulka dymka,
- sól,
- ½ łyżeczki cukru
- 200 ml wody
Sposób wykonania:
- szparagi obieramy z włókien, odcinamy zdrewniałe końce i myjemy,
- następnie odcinamy główki (2-3 cm) a resztę szparagów kroimy na 2-3 centymetrowe kawałki,
- cebulkę myjemy, kroimy na pół plasterki, zieloną część siekamy jak szczypior,
- w garnku o grubym dnie rozpuszczamy masło, dodajemy białe cząstki cebulki i pokrojone szparagi (bez główek), podsmażamy 3 min mieszając, a następnie zalewamy bulionem i gotujemy podnprzykryciem 10-15 min.)
- w tym czasie do drugiego garnka wlewamy 200 ml wody, dodajemy cukier i główki szparagów, gotujemy 5 min a następnie wyjmujemy główki na talerzyk a wywar z ich gotowania dodajemy do bulionu z resztą szparagów czyli naszej zupy,
- po ugotowaniu zupy miksujemy ją, dodajemy śmietanę, główki szparagów i doprawiamy solą,
- podajemy z posiekaną zieloną dymką.