Kluchy na łachu, czyli pyzy poznańskie z sosem myśliwskim
Wreszcie dostałam z powrotem mojego Canona i z tej radości czym prędzej coś ugotowałam - i teraz podziwiam zdjęcia: jakie wyraźne! jakie piękne kolory! :)))
Co za zmiana po komórce ;)
Dzisiejsze danie to wspomnienie mojego pierwszego spotkania z kuchnią wielkopolską. Kiedy kilkanaście lat temu przyjechałam do Poznania jako studentka, pyzy drożdżowe nie były jeszcze rozpowszechnione w handlu i dlatego były dla mnie zupełną nowością. Na takie pyzy z sosem myśliwskim chodziliśmy do baru Pod Kuchcikiem - o ile dobrze pamiętam, taki zestaw kosztował 1,80 PLN :)
Pyzy nazywane są różnie: paruchy, pampuchy, kluchy na łachu (to ostatnie dlatego, że niegdyś gotowano je na kawałku płótna, naciągniętym na garnek). Ja idę z duchem czasu, toteż moje pyzy ugotowałam w parowarze.
Takie pyzy można oczywiście kupić gotowe w każdym sklepie, i tak robiłam dotychczas, ale postanowiłam wypróbować oryginalny przepis - i wcale nie jest to bardzo trudne.
Z podanych proporcji, wyjdzie 6-10 pyz (zależnie od wielkości).
Składniki:
25 g drożdży
400 g mąki
1 szkl. mleka
2 jaja
2,5 łyżeczki margaryny
0,5 łyżeczki cukru
sól
Drożdże, cukier wymieszaj z łyżką ciepłego mleka i łyżką mąki. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Pozostałą część mąki przesiej na stolnicy i połącz z resztą mleka, z jajami i wyrośniętym rozczynem. Posól. Ciasto wyrabiaj aż do pojawienia się pęcherzyków powietrza. Dodaj stopioną margarynę, wymieszaj i odstaw dowyrośnięcia. Garnek z wrzącą wodą obwiąż czystą lnianą ściereczką. Z ciasta uformuj małe kulki i układaj je na ściereczkę. Przykryj i gotuj ok. 20 min.
Sos myśliwski
Składniki:
2 dag suszonych grzybów
4 łyżki smalcu
1 cebula
3 łyżki mąki
15 dag wędzonego boczku
2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
1-2 kiszone ogórki
1 łyżka musztardy
½ szklanki czerwonego wytrawnego wina
sól, cukier, pieprz, papryka, czosnek
Grzyby namocz na ok. 2 godziny, ugotuj, pokrój w paski. Boczek pokrój w paski, przesmaż na patelni, dodaj pokrojoną w piórka cebulę i koncentrat pomidorowy, zasmaż. Całość zalej wywarem z grzybów, dodaj pokrojony w paski ogórek, musztardę i rozgnieciony ząbek czosnku. Dopraw do smaku solą, pieprzem, cukremoraz papryka i zagotuj. Tak przygotowany sos zagęść jasnozłotą zasmażką sporządzoną z mąki i smalcu, po czym zmieszaj z winem.