Jak zrobić pierogi ruskie?
Pierogi ruskie najlepsze ze wszystkich. Jak większości, pierogi kojarzą mi się z czasem dzieciństwa, beztroską i długimi opowieściami babci o dawnych czasach, które uwielbiałam słuchać godzinami. Przyznać muszę, że najlepsze pierogi ruskie robiła jednak moja mama i jeszcze nikt jej w tym nie dorównał a jako że jestem ogromnym smakoszem pierogów ruskich (jak chyba większość z Was ;)) sporo już ich zjadłam w swoim życiu ?
Dziś podam przepis zarówno na moje ulubione i najlepsze ciasto na pierogi, które zawsze się udaje, delikatne i rozpływające się w ustach oraz starodawny farsz na ruskie pierogi, który zabierze Was do krainy dzieciństwa. Gotowi? No to zapraszam ?
Składniki ciasta na pierogi:- 0,5 kg mąki pszennej
- 1 szkl. gorącej wody
- 2 łyżeczki masła
- 1 łyżeczka soli
- 0,5 kg sera białego półtłustego
- 0,5 kg ziemniaków wcześniej ugotowanych i ostudzonych
- 100 g słoniny (można zastąpić masłem)
- 1 cebula
- sól
- pieprz
Do miski przesiewamy mąkę i dodajemy sól. W szklance z gorącą wodą rozpuszczamy masło, które następnie dodajemy do mąki. Całość mieszamy i szybko zagniatamy ciasto. Kiedy wyrobione ciasto lekko przestygnie zawijamy je w folię i odkładamy na czas przygotowania farszu.
Jeśli chcecie, aby ciasto było delikatne, elastyczne i łatwo się wałkowało nie dodawajcie do niego jajka. Ciasto na pierogi to tylko mąka, woda, masło i sól – nic więcej.
Przygotowanie farszu na pierogi ruskie:Ugotowane i ostudzone ziemniaki mielimy w maszynce razem z serem lub przepuszczamy przez praskę. Słoninę kroimy w drobną kostkę i przesmażamy na patelni. Kiedy tłuszcz ze słoniny się wytopi dodajemy posiekaną w drobną kostkę cebulę i smażymy do chwili kiedy cebula nabierze złocistego koloru.
Podsmażoną cebulę razem ze skwarkami i wytopionym tłuszczem dodajemy do zmielonych ziemniaków i sera. Całość solidnie doprawiamy świeżo mielonym pieprzem oraz solą i dokładnie mieszamy.
Przygotowane wcześniej ciasto na pierogi dzielimy na 4 części i po kolei wałkujemy na stolnicy delikatnie obsypanej mąką na grubość ok. 2-3 mm (w czasie kiedy wałkujemy jedną część, pozostałe trzymamy w folii, aby ciasto nie obsychało).
Z każdego rozwałkowanego płatu ciasta wycinamy krążki (za pomocą szklanki). Pierogi sklejamy ręcznie, uprzednio nakładając na środek krążka porcję farszu a następnie zlepiając brzegi lub za pomocą foremki do lepienia pierogów.
Tak przygotowane pierogi układamy na desce, delikatnie posypaną mąką i przykrywamy lnianą ściereczką do czasu przygotowania wszystkich pierogów.
W dużym garnku gotujemy wodę z dodatkiem soli i wrzucamy pierogi partiami (maks. 10 szt.). Pierogi gotujemy przez 2-3 min. od chwili wypłynięcia na powierzchnię wody.
Tak przygotowane pierogi podajemy z przesmażoną na maśle cebulką lub ze śmietaną.