Jak zrobić domowy ocet jabłkowy ?
Zanim przystąpiłam do zrobienia octu jabłkowego przeczytałam i obejrzałam sporo treści w internecie oraz w książce APTEKA NATURY Jadwigi Górnickiej. Zebrane Wiadomości wykorzystałam do zrobienia własnego octu. Jabłek jest pod dostatkiem, więc oprócz soków, szarlotek i musów możne chcecie zrobić też ten eliksir zdrowia
Do wykonania octu jabłkowego potrzebne są dobre jabłka, niepryskane, z drzewa rosnącego jak najdalej od autostrad i ulic.
7 grubo pokrojonych jabłek ( u mnie antonówki)
2 łyżki octu jabłkowego niefiltrowanego z matką
1,5 litra przegotowanej zimnej wody
120 ml miodu wielokwiatowego
lub na każde 200 ml jedna łyżka miodu lub cukru ( używałabym trzcinowego)
Wodę wymieszać z miodem i z 2 łyżkami octu niefiltrowanego. Jabłka umyć i pociąć w dość duże kawałki. Przełożyć do słoja, zalać mieszanką wody, miodu i octu. Jabłka obciążyć czystą szklanką (użyłam słoika, który znakomicie pasował - -jabłka nie wypływały), przykryć ściereczką, zamocować gumkę. Codziennie przemieszać drewnianą łyżką zawartość słoika. Odstawić do fermentacji najlepiej w ciepłe miejsce na 2- 5 tygodni. Po 2 tygodniach sprawdzić smak. Przelać ocet do szklanych butelek z klipsem.
Do wykonania octu można też użyć soku z wyciśniętego soku jabłkowego - i z tego co przeczytałam jest to najlepszy ocet. Do przygotowania takiego octu nie używamy cukru lub miodu ponieważ w soku zawarte są cukry.
Do zrobienia octu można także wykorzystać skórki i ogryzki ( np. przy robieniu szarlotki z antonówek). Można także dodać do słoja skórkę z żytniego chleba na zakwasie.
Ocet jabłkowy nie robimy z papierówek, ze względu na niską zawartość składników mineralnych. Naturalny osad na dnie butelki świadczy o wysokiej jakości octu.
Wyszło mi 4 buteleczki octu w rożnych rozmiarach.
Teraz zaczynam robić z soku.