Jak upiec perfekcyjny stek?
Wydaje Ci się, że stek to elitarne danie, które może zaserwować tylko najlepsza restauracja? To prawdziwa sztuka - tak mawiają mistrzowie patelni. Jeśli kupisz dobre mięso, wystarczy kilka dobrych rad i możesz zabłysnąć w kuchni!
Najłatwiej usmażyć jeden grubszy stek i poporcjować go niż kilka cienkich, które łatwo można przepiec.
Przygotowanie mięsa
Mięso należy co najmniej 30-60 minut przed smażeniem wyjąć z lodówki. Unikniesz wówczas szoku termicznego, a mięso równomiernie się upiecze. Po ogrzaniu mięso należy umyć i dobrze osuszyć, następnie posolić, oprószyć pieprzem i natrzeć olejem, a właściwie wmasować w stek przyprawy. TAK WŁAŚNIE - MIĘSO SOLIMY! Gdy mięso się zetnie, nie ma już szansy, by sól wniknęła do środka. Nie solimy jedynie mięsa, które zamierzamy przechowywać w lodówce przez kilka dni, wówczas absolutnie nie!
Tłuszcz do smażenia
Używamy tylko i wyłącznie tłuszczu, który ma wysoką temperaturę dymienia: olej rzepakowy, masło klarowane. Steki potrzebują przynajmniej 150`C. Do smażenia steków najlepiej nadaje się patelnia żeliwna, stalowa lub ceramiczna, teflonowa nie!
Smażenie
Należy dobrze rozgrzać patelnię - bez tłuszczu, mięso się wówczas nie przyklei do patelni. Do smażenia wystarczy olej, który został wcześniej wmasowany do mięsa z przyprawami. To pozwoli, by powierzchnia mięsa ładnie się zbrązowiła - skarmelizowała - to cały smak steku. Wytworzona skorupka zatrzyma również soki wewnątrz mięsa.
Po położeniu steków na patelni nie ruszaj ich! Stek odwracamy tylko raz!
Do odwracania używaj tylko szczypców, łopatki, nigdy widelca! Nie nakłuwaj miesa widelcem, bo sok wypłynie, a mięso będzie suche i wiórowate.
Jak długo smażyć?
Generalna zasada: na każdy 1 cm grubości mięsa smażymy po 1 minucie z każdej strony, otrzymamy wówczs krwisty stek, także np. stek grubości 3,5 cm smażymy po 3,5 minuty z każdej stony.
Tak wyglądają stopnie wysmażenia steków:
Blue - stek bardzo krwisty
Rare - stek krwisty - mięso prawie surowe. Temperatura środka - 45`C. Sok wypływający z mięsa jest ciemnoczerwony
Medium rare - stek średnio krwisty. Temperatura środka - 55`C. Sok wypływający z mięsa jest czerwonawy
Medium - średnio wypieczony. Mięso różowe od góry do dołu. Temperatura środka - 65`C. Wypływajacy sok jest różowy
Medium Well - stek dobrze wysmażony.
Well done - stek bardzo dobrze przepieczony. Temperatura środka 85`C. Sok wypływający z mięsa jest przezroczysty
Nie kroić mięsa zaraz po usmażeniu!
Po usmażeniu mięso należy odstawić na deskę lub ruszt, by doszło. Odstawienie mięsa umożliwi równomierne rozpłynięcie się krwi i soków po całym kawałku steka. Dzięki temu włókna się rozluźnią, mięso zachowa równy kolor, będzie miękkie i delikatne. Wilgoć odparuje, a skórka pozostanie chrupiąca i aromatyczna.
Mięsa nie wolno przykrywać! Błędem jest przykrywanie mięsa folią, bo się zaparza i staje się gumowate.
Mięso można podgrzewać w piekarniku, w temperaturze 180`C przez 3-4 minuty. Taki zabieg nie zmieni stanu wysmażenia, a sprawi, że mięso będzie podgrzane
Stek świetnie smakuje z masełkiem ziołowym. Pokrój ulubione zioła i przyprawy, wymieszaj z miękkim masłem. Uformuj z masła rulonik, zawiń go w folię włóż do zamrażarki. Przed podaniem steków pokrój masło w plasterki i rozłóż na stekach. Masło pod wpływem temperatury delikatnie się rozpuści.
Mam nadzieję, że zebrane informacje pomogą Ci upiec wspaniałego steka. Warto jednak pamiętać, że trening czyni mistrza!
SMACZNEGO !