Irlandzki chleb z kminkiem | U stóp Benbulbena
Irlandzki chleb z kminkiem różni się zasadniczo od zwykłego irlandzkiego chleba tym, że zawiera… kminek. Wielkie mi mecyje powiecie, ale wierzcie mi, jeśli kogolwiek w Irlandii zapytacie o chleb z kminkiem, spotkacie się ze zdziwieniem. Kminek nie należy do najpopularniejszych przypraw, a tradycyjnie był dodawany tylko do wybranych wypieków, które dziś niemal odeszły w zapomnienie.
Nawet Darina Allen* – ekspert w dziedzinie tradycyjnej kuchni irlandzkiej – uważała, że opinia, iż kminek w chlebie to irlandzka tradycja, jest wymysłem Amerykanów i długo nie potrafiła rozgryźć, skąd to ich przekonanie wynika. Jakież było jej zdziwienie, gdy podczas badań nad kuchnią irlandzką odkryła, że ten typ chleba rzeczywiście był popularny w Leitrim i Donegal, skąd musiał zawędrować wraz z imigrantami za Atlantyk.
Dodatkowa różnica, to obecność masła. Nie jest ono konieczne, ale sprawia, że posmak kminku jest wyraźniejszy, więc nie zrezygnuję z niego w tym przypadku. Moja rodzina stała się fanem tego chleba. Do tego stopnia, że robiąc listę sprawunków, Króliczka pyta dlaczego ma zapisać chleb, przecież mama piecze lepszy niż ze sklepu.
* por.: D. Allen, Irish Traditional Cooking, Gill & Macmillan, s. 245IRLANDZKI CHLEB Z KMINKIEM
- 450 g mąki
- 1 kopiasta łyżeczka soli
- 1 kopiasta łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżka cukru
- 2 łyżeczki kminku
- 55 g masła
- 300 ml maślanki
Piekarnik nagrzewamy do 200°C (z termoobiegiem).
Mąkę wraz z solą i sodą przesiewamy do miski, dodajemy cukier oraz kminek, a następnie wszystko razem mieszamy. Dodajemy pokrojone w kostkę masło i wyrabiamy ciasto palcami. Robimy dołek i wlewamy większość maślanki. Jedną ręką zagniatamy ciasto, dodając w razie potrzeby jeszcze trochę maślanki, aż ciasto będzie odchodzić od miski. Ciasto powinno być miękkie, ale niezbyt wilgotne czy kleiste.
Przekładamy je na lekko oprószoną mąką stolnicę i ugniatamy jeszcze przez chwilkę, aż nabierze zgrabnego kształtu. Formujemy okrągły bochenek, wysoki na ok. 2 ½ cm. Na wierzchu nacinamy ciasto na krzyż. Przekładamy na blaszkę i wstawiamy na 15 minut do piekarnika. Następnie zmniejszamy temperaturę do 180°C i pieczemy jeszcze przez ok. 30 minut. Upieczony chleb daję głuchy dźwięk, gdy uderzy sie go od spodu. Chleb kroimy dopiero, gdy zupełnie ostygnie.
(przepis z książki Irish Traditional Cooking Dariny Allen)