Indyjskie bułeczki
Indyjskie bułeczki
Smak indyjskich bułeczek przeniesie Was do serca orientalnej kuchni, łącząc tradycyjne pieczenie z bogactwem aromatów. Wykorzystanie zaczynu do przygotowania jest odzwierciedleniem szacunku dla starych technik piekarniczych, które gwarantują bułeczkom nie tylko głęboki smak, ale również wyjątkową teksturę. Dzięki wolniejszej fermentacji bułeczki te są nie tylko bardziej pożywne i chrupiące, ale także dłużej zachowują świeżość, co jest ich niezaprzeczalną zaletą.
Dodatki takie jak czerwona papryka, papryczka chili, marynowane papryki jalapeno oraz przyprawy – curry i kurkuma – wnoszą do przepisu niepowtarzalny charakter i pikantność, typową dla kuchni indyjskiej. Sezam i czarnuszka użyte do posypania dodają finałowego akcentu, podkreślając estetykę oraz smak bułeczek. Uwaga: przez dodatek papryki bułeczki mogą nie być aż tak trwałe jak pieczywo bez dodatków. Warto wziąć to pod uwagę i nadprogramową porcję z powodzeniem zamrozić tuż po wystudzeniu. Dzięki temu zachowają idealną świeżość.
Choć przygotowanie tych bułeczek wymaga więcej czasu i zaangażowania, ze względu na konieczność przygotowania zaczynu i dłuższą fermentację, to efekt końcowy z pewnością Wam to wynagrodzi. Bułeczki upieczone na zaczynie wprawdzie wymagają więcej czasu i pracy, ale dzięki wolniejszej fermentacji mają pełniejszy smak i są bardziej pożywne. Ich skórka też pozostaje bardziej chrupka niż w przypadku bułeczek szybko wyrastających. Dłużej też pozostają świeże. Idealne jako dodatek do tradycyjnych indyjskich curry, jak i jako samodzielna przekąska. Te bułeczki z pewnością zadowolą każdego, kto ceni sobie bogactwo smaków i oryginalność kulinarnych kreacji. Z podanego przepisu upieczecie 8 sztuk.
Więcej przepisów na pyszne bułeczki
Dla fanów polskich smaków mam przepis na bułeczki serowo-cebulowe. Zupełnie inne dodatki, ale równie prosta receptura i domowe pieczywo gotowe. A może teraz skusicie się na słodki wypiek jak wianuszki cynamonowe z bananem? Są słodkie i pyszne. Polecam też jako sposób na niemarnowanie żywności przez wykorzystanie bananów. A jeśli lubicie fantazyjne kształty, to zróbcie te najpiękniejsze bułeczki dyniowe.
Zachęcam do dzielenia się wrażeniami
Podzielcie się w komentarzach Waszymi doświadczeniami z pieczenia tego pysznych bułeczek! Lubię czytać, jak smakowały Wam domowe wypieki 🙂
Czas całkowity: 6 godz. 10 min.
Czas wyrastania: 2 godz.
Czas wypieku: 25 min.
Składniki na indyjskie bułeczki:
- drożdże suszone instant - 5 g
- woda - 220 ml
- sól - 15 g
- sezam - 1 łyżka
- zaczyn - 400 g
- papryczka chilli - 1 szt.
- kurkuma - 1 łyżeczka
- curry - 2 łyżeczka
- papryczki jalapeno z zalewy - 50 g
- papryka czerwona świeża - 1 szt.
- czarnuszka - 1 łyżka
- mąka pszenna typ 500 - 400 g
Jak wykonać Indyjskie bułeczki?
Składniki na zaczyn: 200 g mąki pszennej chlebowej, 1 g (1/8 łyżeczki) suszonych drożdży i 200 ml letniej wody - mieszamy dokładnie. Przykrywamy i odstawiamy na 3-5 godz. w ciepłym miejscu. Zaczyn powinien wyraźnie urosnąć,a na powierzchni pojawią się bąble i dziurki. Zaczyn można też przygotować wieczorem i wstawić szczelnie przykryty np. folią spożywczą do lodówki na ok. 8 godz.
2. Do wyrośniętego zaczynu na bułki indyjskie dodajemy wszystkie pozostałe składniki oraz papryki pokrojone w kostkę. Wyrabiamy elastyczne i gładkie ciasto na bułki.
3. Dobrze wyrobione ciasto na indyjskie bułeczki przykrywamy czystą ściereczką i pozostawiamy do wyrośnęcia na około 1-1,5 godz. do podwojenia objętości.
4. Wyrośnięte ciasto na bułeczki indyjskie dzielimy na 8 części, formujemy koła i ponownie przykrywamy ściereczką. Pozostawiamy na 30 min.
5. Podrośnięte bułeczki lekko rozpłaszczamy dłonią. Boki bułeczek zakładamy do środka tak, by na siebie zachodziły. Układamy na oprószonym mąką blacie kuchennym złożeniem do dołu i przykrywamy ściereczką. Pozostawiamy do wyrośnięcia na ok. 1 godz. Pod koniec wyrastania rozgrzewamy piekarnik do temperatury 230 stopni C.
6. Wyrośnięte bułeczki odwracamy i przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Tym razem złożenie powinno być u góry. Skrapiamy bułeczki wodą, ewentualnie mlekiem i posypujemy czarnuszką oraz sezamem. Indyjskie bułeczki wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 15 min. Następnie obniżamy temperaurę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 10 min. lub do wypieczenia na złoty kolor.