Galaretka z jeżyn - doskonała
Galaretka z jeżyn - doskonała - należy do nowości, które w tym roku przygotowałam. Dlaczego doskonała? Już wyjaśniam. Całość podgrzewałam zaledwie kilka minut, zatem zachowała sporo wartości odżywczych i zdrowotnych, zamiast cukru do słodzenia użyłam ksylitolu, do zagęszczenia zamiast kilkugodzinnego podgrzewania zastosowałam pektynę. Efekt to czarodziejski kolor, niesamowity zapach, wspaniały smak i cudownie drżąca konsystencja. Te słoiczki znikną w mgnieniu oka. Od lat moje domowe, słodkie przetwory przechodzą metamorfozę. Przed laty zamieniłam biały cukier na trzcinowy, następnie drastycznie zmniejszyłam jego ilość w dżemach. Był czas, gdy używałam gotowych żel-fixów, by nie maltretować owoców wielogodzinnym smażeniem. Niestety gotowe żel-fixy oprócz pektyny zawierają konserwanty i inne niechciane składniki. Kolejnym krokiem jest zastosowanie roślinnego zagęstnika - pektyny. Świetnie nadają się właśnie do przygotowania galaretek z owoców, które własnej pektyny zawierają niewiele, jak właśnie jeżyny. Najpierw musisz owoce pozbawić irytujacych pesteczek, czyli owoce przetrzeć. Korzystam z przystawki do robota. Pozostaje już tylko, zagotować jeżynową pulpę, dodać pektynę i napełnić słoiczki.
Czym właściwie jest pektyna jabłkowa?
To rodzaj rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Błonnik ten pod wpływem wody pęcznieje i zwiększa swoją objętość tworząc rodzaj galaretowatego żelu. Dodatek czystej pektyny jabłkowej zwiększa wartości zdrowotne domowych przetworów, ponieważ:
- wiąże metale ciężkie, wyłapuje toksyny, które razem z nią są usuwane z organizmu
- reguluje gospodarkę kwasów żółciowych, wiąże je i usuwa z organizmu
- obniża poziom cholesterolu
- zmniejsza kaloryczność
- zwiększa uczucie sytości (kontrola wagi ciała)
- spowalnia wchłanianie cukrów
- zalecena jest w profilaktyce nowotworowej
Składniki na 1 litr galaretki jeżynowej:
około 2 kg jeżyn
400 g ksylitolu
sok z 1/2 cytryny
3 płaskie łyżki pektyny jabłkowej
Wykonanie:
- jeżyny przepuścić przez maszynkę usuwającą pestki lub przetrzeć na przecieraku
- pulpę jeżynową umieścić w szerokim rondlu, zasypać 3/4 ksylitolu, dodać sok z cytryny i doprowadzić do wrzenia. Resztę cukru wymieszać dokładnie z pektyną i wymieszać z pulpą owocową. Najlepiej zrobić to przy pomocy trzepaczki balonowej. Gotować 3-5 minut. Jeszcze gorącą napełnić wyparzone, osuszone małe słoiczki. Natychmiast zakręcić i postawić "do góry nogami". Pozostawić odwrócone do wystygnięcia