Faworki, niczym ciasto francuskie

Faworki, niczym ciasto  francuskie

Naprawdę! Smakują i wyglądają w przekroju jak ciasto francuskie. 

Bo i też bardzo podobnie sie je robi, składniki są nieco inne niż w tradycyjnym cieście francuskim, ale ...to wałkowanie w jedną stronę, składanie w kopertę, no  dokładnie jak przy wyrobie ciasta francukiego!

Te faworki są pyszne! Powiedziałabym nawet,  że od dziś to moje ulubione faworki, choć nietypowe i strasznie czasochłonne. Ciasto robiłam wczoraj, a chłodziło sie do dzisiaj do godz. 10-tej. Oczywiście wystarczy 1-2 godziny, ale mi jakoś wczoraj odeszła ochota na smażenie:).

Polecam Wam gorąco te bąblaste, francuskie faworki i na ciepło i na zimno. Przepis znalazłam na blogu Ali, bardzo dziękuję :-)

Zdjęcie - Faworki, niczym ciasto  francuskie  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Faworki niczym ciasto francuskie

Składniki:

  • 1/2 kg mąki
  • 1/3 litra śmietany
  • 1/4 łyżeczki agaru
  • szczypta soli
  • 1/8 kg masła

oraz:

  • smalec (2-3 kostki) lub olej do smażenia
  • cukier puder lub cukier puder wymieszany z cukrem wanilinowym do posypania gotowych faworków

 

 

Mąkę przesiać, połączyć z agarem, solą i śmietaną. Wyrobić gładkie ciasto, a następnie zbijać je przez 5 minut wałkiem (na stolnicy) lub tłuczkiem do ziemniaków (w misce).  Później rozwałkować je na grubość ok. 1/2 cm. Posmarować częścią rozpuszczonego masła i złożyć jak kopertę. Owinąć szczelnie folią spożywczą i włożyć do lodówki na 10 - 15 minut. Następnie rozwałkować, posmarować masłem, złożyć w kopertę, schłodzić, ponownie rozwałkować i postępować jak wcześniej, dopóki nie skończy sie masło.

Następnie ciasto owinąć folią spożywczą i schłodzić 1 - 2 godziny. Po tym, czasie rozwałkować je na 3 - 3 mm, wykrawać paski, nacinać i przewijać jak tradycyjne faworki. Smażyć partiami na rozgrzanym tłuszczu, aż sie zezłocą z obu stron. Odsączać na papierowych ręcznikach i posypywać cukrem pudrem (można go wymieszać z cukrem wanilinowym).

Smacznego!

 

Moje rady:

1. Śmietany należy dodać tyle, aby otrzymać ciasto gładkie, nie klejące sie do rąk o konsystencji zbliżonej do ciasta pierogowego

2. Masło powinno być jak najlepszej jakości

3. Po każdym posmarowaniu masłem i złożeniu w kopertę, należy ciasto wałkować tylko w jedną stronę - od siebie na zewnątrz. Wałka nie należy cofać po cieście, lecz zawsze unosić go w górę i ponownie wałkować od siebie.

4. Przed samym wycinaniem faworków można wałkować w każdą stronę

5. Aby przy wałkowaniu ciasto nie przywierało do stolnicy, należy lekko je podsypywać mąką.

6. Tłuszcz do smażenia powinien być bardzo gorący

Kategorie przepisów