Dżem jagodowy z kolendrą

Dżem jagodowy z kolendrą
Zdjęcie - Dzem jagodowy z kolendra- ABC dzemowania - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Dzemy wykonuje sie z owocow wykazujacych wlasciwosci galaretyzujace.Sa to agrest ,brzoskwinie,jablka,czarne jagody,jezyny,porzeczki,maliny,morele,sliwki.Dawka cukru jest zalezna od wlasciwosci uzytych do przerobu owocow.Przewaznie dodaje sie go w ilosci polowy ciezaru oczyszczonych owocow.Ilosc cukru ma zasadnicze znaczenie,poniewaz za mala ilosc spowoduje plesnienie dzemu,a za duza jego scukrzenie.
Gotowac je mozna w rozny spsosob,to znaczy albo cukier daje sie wprost do owocow i bez dodania wody ogrzewa calosc na wolnym ogniu,lub tez mozna-zwlaszcza owoce miekkie ,takie jak jagody wlasnie-przesypac cukrem,tak by kazdy owoc byl obtoczony.Nastepnie odstawic na noc,a na drugi dzien rozpoczac gotowanie dzemu na wolnym ogniu.
Wysokocukrowe dzemy w zasadzie nie wymagaja pasteryzowania.
Chcialam zachecic jednak do przyrzadzania dzemow niskocukrowych.Daje sie do nich o polowe mniej cukru niz do wysokocukrowych.Trzeba jednak pamietac,ze ta dawka cukru nie wystarcza do ich utrwalenia,przeto wymagaja one pasteryzacji.Wowczas goracym dzemem trzeba napelnic sloiki i pasteryzowac w temperaturze bliskiej wrzenia okolo 10-15 minut.Tyle o dzemach mowi "Nowa kuchnia slaska".
Dzemy niskocukrowe,ktore robie w wiekszej ilosci i wiadomo,ze beda dluzej staly pasteryzuje dla pewnosci,by moja praca i owoce nie poszly na marne.Dzemy jak dzisiejszy jagodowy,ktory zrobilam w ilosci 3 sloiczkow i zostanie spozyty w najblizszym czasie ,po wypelnieniu odwracam do gory dnem,pozostawiam do ostygniecia i juz nie pasteryzuje.
Wazny jest dodatek soku z cytryny,ktory nalezy dodac pod koniec smazenia Sok z cytryny to nie tylko dodatek smakowy,ale ma on za zadanie zapewnic kwasne pH dzemu.Dzieki temu dzem bedzie trwalszy,poniewaz przetrwalniki mikroorganizmow,ktore nie zginely przy wyparzaniu sloiczkow i wieczek beda mialy gorsze warunki rozwoju i dzem nie splesnieje.
Wszystko co powyzej -odnosi sie do dzemow sporzadzanych starym ,tradycyjnym domowym sposobem bez uzycia gotowach srodkow zelujacych z konserwantami.Dzem smazymy kilka dni,az odparuje woda ,a dzem bedzie gesty i skoncentrowany.

Zdjęcie - Dzem jagodowy z kolendra- ABC dzemowania - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Skladniki na okolo 3 sloiczki:

1000 g czarnej jagody ( okolo 2 l)
300-350 g cukru
sok z 1 malej cytryny
1/4 lyzeczki kolendry w proszku

SPOSOB PRZYGOTOWANIA:
  • jagody bardzo dokladnie wyplukac,usunac listki,zasuszone jagody i ogonki.Pozostawic na sitku do odsaczenia
  • owoce wsypac do rondla o grubym dnie i zasypac cukrem.Dokladnie wymieszac potrzasajac garnkiem.by obtoczyc wszystkie jagody.Pozostawic na noc,by puscily sok
  • nastepnego dnia postawic garnek na ogniu,zagotowac owoce,nastepnie zmniejszyc ogien i rozpoczac powolne smazenie dzemu.Mozna smazyc go dluzej-jednorazowo,lub smazenie rozlozyc w czasie.Smazylam na 3 raty po 30 minut.W ostatniej fazie dodac kolendre i sok z cytryny.
  • goracym dzemem napelnic wyparzone sloiczki przy pomocy specjalnego lejka,tak by nie pobrudzic brzegow sloiczka .Zakrecic ,odwrocic do gory dnem i odstawic do wystygniecia
  • jak rozpoznac,ze dzem jest gotowy? Sa na to 3 sposoby:
Zdjęcie - Dzem jagodowy z kolendra- ABC dzemowania - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Za pomoca lyzki,jesli dzem nie splywa,a spada z lyzki platami,dzem jest juz odpowiednio wysmazony.
Jest tez metoda z talerzykiem.Mozna upuscic lyzeczke dzemu na talerzyk,schlodzic i sprawdzic,czy sie scial,albo najpierw schlodzic talerzyk w zamrazarce,a potem upuscic na niego lyzeczke dzemu.Jesli dzem zastygnie,a na powierzchni utworzy sie skorka,ktora przy dotyku sie marszczy-dzem jest gotowy.

Powodzenia :-)

Kategorie przepisów